Kredi Çekmek İstiyorum Ama Kredi Şartları Neler

İhtiyaçlarınız için kredi çekmek istiyorsanız bilmeniz gerekenler ve kredi başvuru koşulları ile ilgili herşeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi çekmek istiyorum ama şartlar nasıl neler gerekiyor istediğim tutarda kredi çekebilir miyim diye merak edenler daha önce kredi kullanmadıysanız işiniz zor ama daha önce kredi kullandıysanız ve düzgün ödeme yaptıysanız siz şanslısınız. Kredi kullanmak isteyenlerin bilmesi gereken ilk kavram kredi notu peki bu ne demek.

Kredi Notu Nedir ?

Kredi Notu; Bankalar gözünde sizin mali profilinizdir. Bu profilde yer alan en önemli bilgi ise daha önce kullandığınız kredilerin tutarları ve geri ödeme konusunda göstermiş olduğunuz özen, daha sonra ise gelirleriniz, giderleriniz, varlıklarınız, kayıtlı ve takipli borçlarınız gibi parasal konularda sizinle ilgili her türlü olay bu profile kaydedilerek bankalar arasında paylaşılır. örneğin X bankasından kredi çektiniz ve düzenli olarak geri ödediniz. yıllar sonra Y bankasına gittiğinizde sizin daha önce kullanmış olduğunuz krediyi düzenli ödediğinizi görerek size kredi vermek konusunda daha istekli olacaktır.

Kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değer olup kredi alabilmeniz için bu notun 1200’ün üstünde olması gerekmektedir. Kredi notu daha az olanlar riskli olarak görüldükleri için gelir durumunuzda bir gelişme yok ise kredi almanız zor olacaktır.

Kredi notu yükseltmek için en iyi yol düşük miktarlı krediler yada kredi kartı kullanarak düzenli ödemeler yapmaktır.

Kredi Notumu nereden öğrenebilirim ?

Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz resmi adres.

www.findeks.com

Ne Kadar Kredi Çekebilirim .

Bankalar genellikle gelirinizin 3 te 2 sine kadar kredi vermekteler ama daha fazla vermeleri çok zor çünkü yasal kısıtlamalar var. Bunu belirlerken öncelikle giderlerinizi iyi hesap etmeniz gerekir ( kira, elektrik, su, doğalgaz, internet, gıda, taşıma, okul, giyim, v.b. ) giderlerinizi hesap ettikten sonra gelirinizin kalan kısmını kredi için kullanabilirsiniz. Ülkemizde gelir düzeyi çok düşük olduğu için giderlerden sonra pek fazla birşey kalmaz ama insanlar bunu göz ardı ederek şartları zorlayabileceğini düşünür ve ödeyemeyeceği rakamları çekmek isterler siz sakın böyle bir HATA yapmayın.

Aylık Geliriniz 3000 TL ise bu rakamın 2000 TL ‘lik kısmı için bankalar size kredi verebilir ama siz 1000 TL ile geçinebilirmisiniz !

Kredi Ödeme Planı Nedir ?

Kredi ödeme planı çektiğiniz krediyi kaç ay vade ile ve kaç liralık taksitlerle ödeyeceğinizi gösteren tablodur. İhtiyaç kredileri için vade minimum 2 ay – maksimum 48 ay şeklindedir. 48 ay ve üstü ihtiyaç kredisi kullanmak yasal kısıtlamalar nedeniyle mümkün DEĞİLDİR.  Bankalar ihtiyaç kredilerinde genellikle size 12, 24, 36, 48 gibi yıl bazlı kredi vadeleri sunarlar. Bu seçeneklerden ödeme gücünüze en uygun olanını seçerek kredinizi kullanabilirsiniz.

Kredi vadesi ( AY ) arttıkça taksit tutarı ( TL ) azalır ama ödeyeceğiniz faiz ( % )artar.

 

Kredi Çeşitleri

Kredi veren bankalar bunu müşterilerin krediyi kullanacağı yere göre genellikle ihtiyaç, taşıt, ticari, konut kredisi gibi özel isimlerle adlandırırlar ve bu isimler çekeceğiniz kredinin faiz ve ödeme planının ne olabileceğini az çok ifade ederler.

İhtiyaç Kredisi Nedir

Nakit paraya ihtiyacınız olduğu durumlarda veya telefondan bilgisayardan tutunda çeyiziniz için nevresim takımına kadar her türlü İHTİYAÇ‘larınız için bu krediyi kullanabilirsiniz. Sadece maaş bordrosu ve ikametgah kaydınızı gösteren bir belge ile herhangi bir bankaya başvuru yapabilirsiniz. Kredi başvuru sonucunuz yukarıda anlattığımız KREDİ NOTU durumunuza göre sadece bir kaç dakika içinde sonuçlanacaktır.

Kullanımı kolay olduğu için ilk kez kredi çekmek isteyenler bu krediye başvurabilirler.

Taşıt Kredisi Nedir

Kendisi yada iş için taşıt almak isteyenlerin kullanabileceği kredi türüdür bu krediye başvuranlardan ehliyet ve yaptıkları işler ile ilgili belgeler talep edilebilir. Alacağınız taşıt ikinci el ise 5 yaşından büyük olamaz, kullanacağınız kredinin miktarına göre banka taşıt için kefil yada ipotek isteyebilir ve bu işlemlerin masrafları kredi kullanan kişiye aittir.

Konut Kredisi Nedir ve Şartları Nelerdir ?

Ev almak isteyenlerin uzun vadeli kredi ihtiyacına yönelik kredi türüdür. Vadesi 2 ay ile 240 ay arasında değişebilir kredi tutarı alacağınız evin % 80’i kadar olabilir. Alacağınız ev tapulu ve iskanlı olmak zorunda ayrıca üstünde rehin, ipotek gibi bağlayıcı durumlar olmamalıdır. Bu krediyi kullanan kişiler kredi kullandıkları bankadan sağlık sigortası yaptırmak zorunda ve evi aldıktan sonra da her yıl DASK ( Zorunlu deprem sigortası ) yaptırmaları gerekiyor. Kredi ödemesi bitene kadar banka ev üstüne ipotek koyar ve krediyi ödeyememeniz durumunda ise evi satarak parasını alır.

Konut kredisi için her bankanın ayrı şartları olabilir ve iyi araştırılmalıdır !

 

Kredi Maliyetleri Neler

Kredi çeken kişiler için tek maliyet sadece faiz değildir bankalar dosya masrafı, ipotek, ekspertiz gibi başlıklar altında sizlerden ekstra ücretler talep edebiliyorlar. Ayrıca size Sağlık sigortası,bireysel emeklilik gibi bankacılık ürünlerinden kullanmanızı zorunlu olarak talep edebiliyorlar. Normalde  hiçbir bankanın yasal olarak böyle bir hakkı yok ama sonuçta kredi vermek zorunda olmadıkları için ya bunları alırsınız ya da kredi vermem diyerek sizi zor durumda bırakabiliyorlar.

Bankaların size zorla sattığı bazı hizmetlerin parasını MAHKEME yolu ile geri alabilirsiniz.