İran Ambargo Sonrası Dev Anlaşmalar İmzalamaya Hazırlanıyor

AMBARGO KALDIRILINCA TALEP VE ÜRETİM ARTTI

Yıllarca amerikanın uyguladığı ambargolar sebebi ile petrol ürünleri üretimi ve satışı konusunda büyük sıkıntılar yaşayan İRAN, ambargonun hafifletilmesi ile dış piyasalardan gelen talepler doğrultusunda OPEC üyesi ülkelerinde imtiyaz tanımasıyla üretimi arttırmaya başladı.

 

Çinli CNPC ve Fransız enerji devi Total ile geçen hafta 4.8 milyar dolarlık doğalgaz anlaşması imzalayan İran yönetimi’den önemli bir açıklama geldi.

İran Petrol Bakanı Yardımcısı Emir Hüseyin Zamaninia, 27 ülkeyle 200 milyar dolarlık Petrol anlaşması projesi görüşmelerinde sona yaklaştıklarını belirtti ve bunların çok kısa zamanda imzaya dönüşeceğini açıkladı.

Fransa ve Çin ile yapılacak Güney Pars sahası ortaklığına atıfta bulunan Zamaninia “Sizi temin ederim ki bu anlaşma son değil. Birkaç hafta içerisinde diğer anlaşmalar da olacak.” dedi.

BR, GAZPROM, LUKOIL VE PETRONAS SIRADA

İran’ın Avrupa ve Asya bölgesi için ciddi görüşmeler halinde olduğunu söyleyen Zamaninia tarafından ismi zikredilen firmalar BP, Rus Gazprom ve Lukoil ile Malezyalı dev Petronas. İran cephesi Amerikan şirketlerine dair sorulara ise yanıt vermedi.

İran’da iki saha geliştirme projesiyle ilgilendiklerini daha önce açıklayan Lukoil görüşmelerin detayıyla ilgili yorum yapmaktan kaçınıyor. BP, Gazprom ve Petronas ise görüş taleplerini geri çeviriyor.

Nükleer programını denetimlere açma garantisi veren iran yönetimi yakın zamanda gerçekleştireceği büyük atılımlar ile küresel çapta bir güç olma yolunda ilerlemeye kararlı olduğunu gösteriyor.

iran petrol ve doğalgaz