2019 Yıllık Enflasyon Oranı Açıklandı. Memur ve Emekli Maaş Zamları Belli Oldu.

Yıllık enflasyon oranı 2019 için belli oldu. Zam bekleyen memur ve emekli için müjdeli haber geldi. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre 2019 yılında yüzde kaç oldu, Memur ve emekli zamları için enflasyon verileri nasıl bir tablo gösteriyor. 2020 yıllık enflasyon oranı ne kadar olacak.

2019 Yılı için enflasyon rakamları açıklandı ve bu rakamlar tüketici fiyatlarında yıllık yüzde 11,84, aylık bazda ise yüzde 0,74 oldu yurt içi üretici fiyatlarında yıllık bazda yüzde 7,36 aylık yükseliş ise yüzde 0,69 oldu. Türkiye istatistik kurumu TÜİK tarafından yapılan açıklama bu şekildedir.

TÜFE – 2019 Yıllık Tüketici fiyat endeksi

Memur ve emeklinin merakla beklediği yıllık enflasyon rakamları açıklandı ve 2019 TÜFE rakamı yüzde 11,84 oldu. En yüksek fiyat artışlarının alkollü içkiler ve tütün ürünlerinde gerçekleştiği raporda en düşük artış ise haberleşme sektöründe görüldü.

Yi-ÜFE – 2019 Yıllık yurt içi Üretici fiyat endeksi

Yurt içi üretici fiyat endeksi doların yükselişi ve artan işçilik maliyetlerine bağlı olarak yıllık bazda yüzde 7,36 artış gösterdi. Krizlerle mücadele eden sanayiciler için 2019 yılı ekonomik ve finansal sıkıntıların iyice kendini belli ettiği bir dönem olarak öne çıktı. Bu artış rakamı hem enflasyonun hem de işçi zamlarının çok altında yani işverenlerin giderleri artarken gelirlerindeki artış maliyetleri karşılayacak oranda olmamış ki bu 2020 yılı için zamların devam edeceğinin bir göstergesi olabilir.

Memur Enflasyon Farkı ile Ne Kadar Zam Alacak

Memur maaş zammı yıllık enflasyon rakamlarının açıklanması ile memurların %4 + 1,33 civarı zam alacağı belli oldu. Yıllık toplu sözleşme ile alacağı zamlar belli olan devlet memurları 2020 yılı için %4 + %4 kesin zam yanında 6 aylık enflasyonun yüzde 5’i geçmesi durumunda aradaki fark kadar daha zam alacaklar. 2019 son 6 aylık enflasyonun yüzde 6,49 olarak açıklanması ile birlikte 2020 yılında memur maaşlarına uygulanacak zam oranı yüzde 5,49 olmuştur.

Emekli Enflasyon Farkı ile Ne Kadar Zam Alacak

2019 enflasyon rakamları açıklanması ile birlikte emeklilerinde alacağı zamlar belli oldu. Memur emeklileri de tıpkı memurlar gibi %4 sözleşme zammı + enflasyonun %5’i aşan kısmı kadar zam alacaklar yani 2020 yılında memur emeklisi maaşlarına yüzde 5,49 zam yapılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 2019 yılının son 6 ayı için açıklanan enflasyon oranında zam alacaklar. Yani yüzde 6,49 zam alacaklar.

Yıllık Enflasyon Rakamları Neden Bu Kadar Önemli

Ülkemizde bu kavram sürekli zam ile birlikte anılması sebebiyle insanlarda kötü bir algı oluşturmuştur ama aslında enflasyon ekonomi için en temel göstergelerden birisidir. Büyüme, gelir dağılımı, Finansman maliyeti gibi üretici ve tüketiciyi doğrudan ilgilendiren önemli kavramların gidişatını izlemek ve değerlendirmek için kullanılan en temel veri enflasyon verisidir. Bir çok ülkede maaş zamları yapılırken enflasyon rakamları göz önünde bulundurulur.

Kerem DEMİR