31/07/2017 Dünyadaki Önemli Ekonomik Veriler

 

31/07/2017 Pazartesi haftanın ilk gününde AB ve Amerika’dan gelecek veriler piyasaların seyrinde önemli etkiler oluşturacak.

 

ABD: Dünya’nın en güçlü ekonomisi konumunda olan ABD’den iki önemli veri dikkatle takip edilecek.Dolar ve dolayısıyla ABD borsalarını yakından ilgilendiren yayınlanacak olan bu veriler doların diğer ülke  para birimleri karşısında da olumlu veya olumsuz seyrini etkileyecek.

 

Askıdaki Konut Satışları:Konut satışlarının ABD ekonomisindeki yeri çok önemli.Askıdaki konut satışları açıklandığı aydan bir önceki ayın verisi olarak açıklanır. Bu veri ABD ekonomisinin canlılığını gösteren en önemli verilerden biridir. Çünkü askıdaki konut satışları arttığında emlak sektörü canlılık kazanacak ve ev eşyaları(mobilya,elektronik ev eşyaları vb) satılacak yani ekonomide belli bir canlılık oluşacak demektir. Veri geçtiğimiz ay beklentilerin oldukça altında kalarak -%0,8 olarak açıklanmıştı. Bu ayki beklentiler ise %1 artış sağlayacağı yönünde.Eğer askıda konut satışları beklentilerin üzerine çıkarsa yukarıda sıraladığımız faktörler dolayısıyla ülke ekonomisi ve USD üzerinde olumlu bir etki oluşturacaktır.

 

 

 

Avrupa Birliği(AB):Dünya ekonomisinin baş aktörlerinden biri olan Avrupa Birliği’nde ise 31 Temmuz 2017 günü açıklanacak bir önemli ekonomik veri küresel piyasalar tarafından dikkatle takip edilecek;

 

Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE Ön Yayını):Mal ve hizmet fiyatlarının tüketici tarafından alınan kısmının değişiminin göstergesi olan bu endeks EURO için önemli.TÜFE Temmuz ayı için yüksek gelmesi halinde AB’de tüketiciler için alım gücü yok demektir ki bu da enflasyon yüksek demektir.AB uzman ekonomistleri tarafından beklenti Haziran ayında açıklanan rakam ile aynı kalarak %1,3 olarak açıklandı.Haziran ayında AB için TÜFE %1,3 olarak beklentilerden yüksek çıkarak EURO için pozitif bir etki yapmıştı.(Döviz-Enflasyon ilişkisini daha kapsamlı bir şekilde turkparasi.com ekibi olarak ileriki zamanlarda masaya yatıracağız.)