Antalya Havalimanı 2019’da Rekor Kırarak 35 Milyon’dan Fazla Yolcuyu Ağırladı

Turizm cennetimiz Antalya’dan bir güzel rekor haberi de havalimanı yolcu rakamları yoluya geldi. Antalya havalimanı 1 ocak – 22 aralık tarihleri arasında 28 milyon 385 bin 852 dış hatlar, 6 milyon 800 bin 864 iç hatlar olmak üzere toplam 35 milyon 186 bin 716 yolcu sayısına ulaşarak tarihinin en yoğun sezonunu yaşadı.

Dünyanın her köşesinden gelen turistlere hizmet veren Antalya havaalanı, bu sezon turizm sezonununda iyi geçmesiyle birlikte 35 milyon yolcu rakamını aşarak tarihi başarılarına bir yenisini daha ekledi. Şehrin nüfusunun 2,3 milyon olduğu düşünülürse bu rakamın ne kadar büyük olduğu ve başarının ölçeği daha iyi ortaya çıkacaktır.

Antalya havalimanı sadece havacılık ve turizm sektörü için değil dolaylı yollarla toplam 15 bin kişiye iş sağlaması sebebiyle şehrin ve ülkemizin ekonomisine de son derece önemli bir katkı sağlamaktadır. Şehirdeki tek havaalanı olması sebebiyle hayli yoğun olarak çalışan bu alan ile ilgili Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Antalya Havalimanı Başmüdürü İlhami Şimşek yaşanan bu yoğunluğun 2020, 2021 yıllarında daha da artacağını belirterek orta ve uzun vadede havaalanında kapasite arttırımı, altyapı revizyonu gibi çalışmalar için şimdiden fizibilite çalışmalarına başlandığını açıkladı.

Tuncay İncekara
Sosyal Medya