Dolar 10 TL Olur mu? Dolar 10 Olursa Ekonomi Nasıl Etkilenir

Küresel anlamda ekonomik tablonun sürekli kötüye gittiği bu dönemde ülkemizin ekonomisi de hiç iyi sinyaller vermiyor. 2020’nin ilk günlerinde 6 TL civarında seyreden dolar nisan ayını bitirdiğimiz şu günlerde 7 TL civarında ve hızla artmaya devam ediyor.

Bir türlü durdurulamayan dolar kuru ne zaman 10 lira olur, dolar kuru 10 lira olursa ekonomi nasıl etkilenir diye merak edenler için hazırladığımız bu yazımızda doların 10 TL’ye doğru yaptığı yolculuğun ülkemiz ekonomisini nasıl etkileyeceğini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

1 Dolar’ın 10 TL olması olayına önce olumsuz taraftan bakalım ve yazımızın ilerleyen bölümlerinde aslında bu olumsuzların bazı olumlu yönleri olacağına da değinerek gelecekte bizleri nelerin beklediği ile ilgili genel bir tablo ortaya çıkaralım. Hepinizin bildiği gibi ülkemizde bir çok ürün ithal ve bu ürünlerin çoğu ileri teknoloji ürünler yani almaktan kolay kolay vazgeçebileceğimiz yada hemen üretebileceğimiz şeyler değil, üstüne üstlük bu ürünler dolar bazında bile oldukça pahallı ürünler,örneğin son zamanlarda ülkemizde yerli olarak üretilen solunum cihazları sağlık sektörü için büyük bir başarı ama gerek yoğun bakım gerekse ameliyat ürünleri konusunda hala birçok ürün yurt dışından ithal edilmekte ve ekonominin böyle bozuk olduğu bir dönemde bu ürünlere kaynak aktarmak bütçeye ciddi yük olmakta, bunun yanında koronavirüs sebebiyle turizm sektörünün bu sene girdi sağlayamayacak olması ve kısıtlamalar sebebiyle ihracat odaklı çalışan firmaların ülkeye döviz girdisi sağlayamaması da üzülerek söylüyoruz ki dolar kurunun yükselmesi için oldukça cazip bir ortam hazırlamakta ve kısa vadede bu döngüden çıkış maalesef pek mümkün değil yani Dolar kurunun 10 TL olması son derece doğal ki kısa vadede bu durum gerçekleşecektir.

Dolar kurunun 10 TL olması ekonomimiz ve bireysel gelirlerimiz için oldukça kötü bir durum ama orta ve uzun vadede bu durum avantaja dönüşebilir. Şöyle ki yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bir çok ürünü yurt dışından dolar ile ithal ediyoruz ve bu durum ekonomi için büyük bir risk oluşturmakta ama aynı zamanda bu tablo yerli üreticiler içinde bir fırsat olarak karşımıza çıkmakta, dolar kurunun artması ile dış alımlarda maliyetler artarken iç piyasada ise doğru yatırımla bu ürünler çok daha uygun maliyetlerle üretilebilir ve hem iç piyasada hem de dış piyasada satılabilir. Yani dolar ilerleyen dönemlerde ithalat – ihracat dengesini yerli sanayici lehine çevirerek ülkemizdeki istihdama ciddi katkı sağlayabilir.

Bir diğer açıdan daha bakacak olursak dolar kurunun yükselmesi turizm ve hali hazırda ihracat yoğunluklu çalışan firmalar için iç piyasaya daha fazla kaynak oluşturmaları anlamına da geliyor. Yine koronavirüs konusu ile olaya bakarsak maske üreten ve ihraç eden firmalar bu dönemde ciddi miktarda ürün ihraç etmeye başladılar ve yükselen fiyatları da göz önünde bulundurursak çok ciddi paralar kazandılar. Tabiki bu durum özel bir durum özel bir durum ve kalıcı değil ama sürekli tüketim sektörüne hitap eden demir-çelik, inşaat, otomotiv yan sanayi gibi sektörler dolar kurundaki yükselişten daima olumlu etkilenmekteler.

Son olarak yukarıdaki tabloyu özetleyecek ve dolar kurunun 10 TL olmasına bir kaç cümle ile yorum yapacak olursak, kısa vadede durum hiç iç acıcı değil bir çok ürünün fiyatı aşırı artacağı için hem tüketici daha az alım yapacak hem de enflasyon oluşacak ki bu durum oldukça kötü, Ama bu tabloyu tersine çevirmek bizim elimizde özellikle sanayi kesimi bu süreçte yurt dışından gelen ürünleri yerli olarak geliştirip üretebilirlerse hem kendileri için ciddi bir kazanç hem de ülkemiz için olumlu bir gelişmedir.

Coşkun Karaca