Dolar 3,50 TL Altına Ne Zaman Düşer ?

2017 yılına hızlı bir başlangıç yapan Dolar 4 TL bandını zorlamış daha sonra ise hızlı bir şekilde 3,50 TL bandına gerilemişti, Şimdi merak edilen soru ise DOLAR 3,50 TL altına düşer mi ?

2107 yılının ilk yarısını geride bıraktığımız şu günlerde dünyanın önde gelen ekonomileri yılın ilk yarısına ilişkin önemli ekonomik verileri açıklamaya başladılar ve genel görüntünün pozitif olması küresel ekonomik krizin etkilerinin yavaş yavaş atlatılarak artık küresel büyüme ve genişleme sürecine girildiğini gösteriyor.

Dolar ise FED açıklamalarına endeksli olarak küresel piyasada fiyatlanıyor ve gelen açıklamaların hem Amerika hem de küresel piyasalar için olumlu olması sebebi ile dünya ekonomisindeki güçlü pozisyonunu koruyor. Dolar özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için ihracatta çok önemli bir araç Dolar seviyesinin değişkenliğinden çok istikrarı ekonomistler için daha önemli bir veri.

Doların Türk Parası karşısındaki düşüşü iç piyasadaki tüketici için iyi bir şey çünkü Doların düşük olması ithal mallarında ucuza mâl olması demek ama ihracatçı için durum tam tersi şöyle ki Türk Parasının Dolar karşısında değerinin yükselmesi demek yurt dışındaki firmaların Türkiye’den aldıkları malların maliyetinin artması demek.

Türkiye gibi ithalat – ihracat dengesinde sürekli dış açık veren bir ülke için Doların Türk Parası karşısında aşırı değerli olması ithal malların tüketimini arttırarak daha fazla dış açık vermemize sebep olurken, ihracat yapan firmaları da mali yönden zor durumda bırakarak dışarıdan gelen döviz miktarını azaltacağından dış açığın finansmanı konusunda da ters bir etki yapmış oluyor.

Ekonomi yönetiminin bu durumları göz önünde bulunduracağı kesin olduğuna göre Doların daha fazla düşmesine müsaade etmeyerek döviz alım ihaleleri yoluyla fiyatın yukarı yönlü hareketini destekleyecekleri söylenebilir. Yılın 2. çeyreğinde 3,50 TL bandının altını görmeyen doların bu seviyeyi asla göremeyeceğini söylemek şu halde hiçte yanlış olmaz.

Dolar 2017 yıl sonu tahminimizi ise 3,80 TL olarak belirledik.

Görüş ve önerilerinizi yorum olarak bizlerle paylaşmak için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.