Dolar ne Kadar Yükselir

EURO ve DOLAR kurunun yukarı yönlü hareketler gösterdiği şu günlerde bu yükselişlerin ne kadar devam edebileceğini merak edenler için bir analiz olarak bu yazıyı hazırladık.

Daha Önce Dolar 3,50 TL’nin altına düşer mi yazımızda doların 3,50 TL’ni altına düşmesini beklemediğimizi yazmıştık, bu hareketler ve güncel ekonomik olaylar gösterdi ki tahminlerimizde ( biraz erken ama) haklı çıktığımızı görmüş olduk.

Türk Parası, DOLAR ve EURO karşısında yıllardır sürekli ve istikrarlı bir şekilde değer kaybediyor, bunun en önemli sebebi ise çevremizdeki jeopolitik istikrarsızlık, Ortadoğu coğrafyasında ortaya çıkan her türlü sorun bölgeye yakınlığımız ve hatta bazı bölge ülkeleri ile sınır komşusu olmamız sebebi ile bizi direkt olarak etkiliyor, bölge ülkeleri ile olan ticaretimiz bu olaylardan direkt olarak etkileniyor, ülkemize yatırım yapacak olanlar ise bu olaylardan etkilenerek yatırımlarını ya erteliyorlar yada yatırımdan vazgeçiyorlar.

Bu yatırımların bizden uzaklaşması içeride nakit sıkıntısı oluşturuyor ve faizleri yukarı yönlü etkiliyor, faizin yüksek olması ise sermaye yatırımını ülkemize çekiyor. Bu durum ise ülkeye giren döviz miktarını arttırıyor ama bu yatırım kalıcı olmadığı için çıkış yaptıklarında kayıplarımız çok büyük oluyor.

Kesin bir bilgimiz yok ama Borsa istanbul’daki yaşanan rekor yükselişler faiz kaynaklı hareketler ise bu hareketlerin kaynağı olan SERMAYE ülkeyi terk ettiğinde borsa’daki düşüş ve döviz kurlarındaki yükselişler son derece sert olacaktır.