Dolar Neden Yükselmeye Başladı

Nisan ayında Dolar karşısında çok iyi bir performans gösteren Türk Lirası Mayıs ayı ile beraber tekrar sert bir düşüş trendine girdi.

 

2018 yılına rekor yükselişlerle giriş yapan dolar nisan ayında ise hükümetin aldığı erken seçim kararının piyasaları ve dış finans kaynaklarını rahatlatması ve merkez bankasının FAİZ hamlesi ile hızlı bir düşüş yaşayarak 4 TL seviyelerine kadar gelmişti ve durum herkes tarafından memnuniyetle karşılanmıştı ama maalesef  bu durum pek uzun sürmedi.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P – Standart and Poors’un 2 Mayıs tarihinde sürpriz ve gereksiz bir şekilde yaptığı NOT indirimi kararı ile bir anda finans piyasaları alt üst oldu. Dolar hızlı bir şekilde yükselerek 4.15 seviyelerini gördü ve sadece bir gün içinde %1,5 civarında değer kazandı. 2018 Nisan ayındaki 2 önemli gelişme ile rahatlayan piyasalar tam toparlanma havasına girmişken yapılan bu hamle piyasalar açısından hiç hoş karşılanmadı. Hükumet cephesinin ise bu hamleye nasıl karşılık vereceği merakla bekleniyor.

S&P not indirimi için açıkladığı gerekçeler ise şunlar. Enflasyondaki yukarı yönlü baskı, cari açığın oluşturduğu risk ve dış finansmandaki sıkıntılar.

Dolar’ın yükselişini yavaşlatmak için şimdi beklenen en önemli konular 3 Mayıs 2018 tarihinde açıklanacak ÜFE , TÜFE  ve Enflasyon değerleri olarak öne çıkıyor. Bu değerlerin olumlu olması kısa vadede Dolar’da yaşanan yükselmeyi frenleyecektir. Ama uzun vadede hükumet cephesinin raporda açıklanan RİSKler konusunda kalıcı çözümler üretmesi gerekecek.