FED Haberleri ve Bilanço

2000’li yılların başındaki küresel krizden çıkış sürecinde adını sürekli duyduğumuz FED bu süreçte sürekli FAİZ haberleri ile gündeme gelmekteydi, bugünkü açıklama ile artık FED bizi yeni bir kavram ile tanıştırdı ! ” Bilanço ”

FED Nedir

FED açılımı FEDERAL REZERVE olan ve 1913 yılında yürürlüğe giren federal rezerve yasası ile kuruluşu gerçekleştirilen Amerika’daki Merkez Bankalarını kendi bünyesinde toplayan ve onları denetleyen amerikan hükumetinden bağımsız olan kuruluş.

FED Neden Bu Kadar Önemlidir

FED ( Federal Rezerve ) dünyanın en büyük ekonomisi Amerika’nın ekonomi politikalarını tek başına doğrudan ve hiçbir yetkili merciinin etkisi altında kalmadan bağımsız olarak yönetmekte, Bu sebeple alacağı kararlar spekülasyondan uzak ve kestirilebilir olduğu için dünya ekonomisinin istikrarında önemli bir rol oynamaktadır.

Bilanço Nedir

Sözlük Anlamı, bir kuruluşun, bir ticarethanenin, bir işletmenin belli bir dönem sonunda alacak verecek durumunu, bütün mal ve para varlığını dengeli bir biçimde gösteren çizelge.

FED’in bahsettiği Bilanço ise amerika birleşik devletlerini 1 yıllık bütçesidir. Küresel krizden çıkış sürecinde ülke içi ekonomiyi canlı tutmak için devlet bütçesinden yani FEDeral Rezervlerden fazla fazla harcama yapan FED ekonomik durumun olumlu seyretmesi sebebi ile artık bu harcamaları yani Bilançoyu azaltmayı planlıyor ve bugün yaptığı açıklamada buna kısa süre içerisinde başlayacağını belirtmekte.

fed haberleri bilanço açıklama