Koronavirüsün Küresel Ekonomiye Etkileri Nasıl Olacak?

Son yıllarda dünyanın başına gelen en büyük doğal afetlerden birisi olan koronavirüs salgını insanların sadece sağlığını değil ekonomileri de tehdit eder hale geldi.

2019 yılının sonlarına doğru Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde salgına dönüşen COVID-19 koronavirüs zatürre salgını özellikle belli bir yaş grubu başta olmak üzere bütün insanlık için ciddi bir hayati risk oluşturmakta, bu konuda sağlık otoriteleri gerekli açıklama ve bilgilendirmeleri yapmaktalar.

Biz ise bu salgının küresel ölçekte ekonomileri nasıl etkileyeceği konusunda bir çalışma hazırladık ve bunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle bu salgın yakın temas yoluyla insanlara bulaştığı için bütün dünya genelinde sokağa çıkma yasakları ve karantinalar uygulanmaya başlandı ki ekonomileri olumsuz etkileyen en önemli kararda bu olmuştur. Zira zaten hali hazırda resesyon(durgunluk) riski ile karşı karşıya olan başta ABD ekonomisi olmak üzere gelişmiş ülke ekonomiler bu karardan sonra kaçınılmaz bir şekilde resesyona doğru yol almaya başlamışlardır.

Daha kötü olan ise bu ortamda büyük devletlerin koronavirüs salgınını bahane ederek piyasaya karşılıksız para sürmeye çalışmalarıdır. Nasıl yani ekonomiye destek paketleri nasıl olur da kötü olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Ama işte ekonomi her zaman reel tepki veren bir düzen değil doğru olduğunu sandığınız bazı kavramlar bu gibi durumlarda istediğiniz sonuçları vermeye bilir bu konuyu daha iyi anlamak isteyenler ” devletler neden para basarak halka dağıtmıyor ” aramasını google ile paylaşarak birçok uzmandan gerekli cevapları fazlasıyla alabilirler. Konuyu buradan takip etmek isteyenler için ise basitçe bir ekonomi tanımı yaparsak ” bir insan topluluğunun ya da bir ülkenin, yaşayabilmek için üretme ve bunları bölüşme biçimlerinin ve bu eylemlerden doğan ilişkilerinin tümü. ” yani bir ekonomi olabilmesi için öncelikle ortada bir ticari alış veriş olması lazım, içinde bulunduğumuz durumda ise bir çok ticari faaliyet kapsamlı şekilde engellenmiş ve bu sebeple bir çok kişi maddi anlamda ciddi kayıplar yaşamaya başlamıştır. Hükumetler ise bu ticari faaliyetlerin kesilmesinden doğan boşluğu maddi yardım yaparak doldurmaya çalışıyor ama burada şöyle bir sorun var !!! Diyelim siz memlekete gideceksiniz ve uçak biletiniz 499 TL ama yasak olduğu için gidemiyorsunuz ve paranız cebinizde kalıyor ama diğer taraftan devletler uçak firmaları yada diğer zarar eden kuruluşlara bu parayı ödüyor normalde sizin cebinizden çıkacak 499 TL uçak firmasına gidecekti ama şimdiki durumda sizin paranız cebinizde ve uçak firmasının da kasasına 499 TL girmiş durumda, siz bu karantina ortamı bittiğinde cebinizde olmaması gereken 499 TL’yi harcayacaksınız uçak firması da harcayacak ve ekonomide fazladan 499 TL dolaşmaya başlayacak? Üstelik ABD tarafından açıklanan rakamlar öyle böyle değil, Gayri Safi Yurtiçi Hasılası 20 Trilyon Dolar olan ve boğazına kadar borca batmış olan ABD 6 Trilyon dolarlık destek paketi açıklamış.

Yukarıda ABD ekonomisi için anlattığımız tablo birçok ülke için geçerli ticari faaliyet yok, vergi geliri yok, resesyon başlamış ufukta ışık yok ama bol keseden paralar dağıtılıyor. Peki bu yolun sonu ne olacak diye soranlara cevabımız; normalde komplo teorilerine pek güvenmeyiz ama görünen o ki son yıllarda sıkça anlatılan yeni dünya düzeni ile ilgili geçiş işlemleri bu salgın sebebiyle hızlanmış durumda özellikle kripto paraların kullanımının iyice yaygınlaştığı bu böylesi bir dönemde bu salgının ortaya çıkması ve insanların evlere çekilmesi ilerleyen dönemlerde çok farklı bir sistemin ciddi habercisi durumunda…

Erol Erdoğan