Petrol Fiyatları Suudi Arabistanın Fazla Üretimi Sebebi ile Düşüyor

Petrol fiyatları uzun süredir 50 dolar seviyesini aşamıyor ve daha fazla düşmemesi için petrol ihraç eden ülkeler birliği OPEC tarafında üye ülkelere belirtilen üretim kotalarına uygun olarak üretim yapmaları isteniyordu. Ama geçen ay OPEC üyesi ülkelerin en büyüğü Suudi Arabistan üretim kotasını aştığını duyurdu.

Son yıllarda gelişen üretim teknolojileri ile özellikle en büyük petrol ürünleri tüketicisi amerikanın kaya petrolü üretimini arttırması ve ithal ettiği petrol miktarını azaltması ile düşmeye başlayan petrol fiyatları uzun zamandır 50 dolar seviyesinin altında ve alternatif enerji kaynaklarının üretime daha fazla katkı sağlaması ile bu seviyenin üstüne çıkması da zor görünüyor.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından Suudi Arabistan, OPEC’e geçtiğimiz ay üretim için anlaşılan 10.058 milyonluk limiti Haziran ayında aşarak günlük 190 bin varil üretimde bulunduğunu açıkladı. Bu açıklamanın ardından new york borsasında işlem gören petrol bazlı hisseller düşüşler yaşayarak günü kapattılar. Üretimde oluşan bu küçük farkın fiyatlara ve borsaya bu kadar net etki etmesi ilerleyen süreçlerde petrolün fiyatlandırılması için hiç iyi sinyaller vermiyor.