Politika Faizi %12’ye Düştü

Merkez bankası yılın son toplantısında piyasaları yakından ilgilendiren politika faiz rakamını %12’ye indirerek ekonomik gidişattaki olumlu seyri teyit etmiş oldu.

2019’a yüksek faiz ve döviz kurlarında yaşanan ani yükselişlerle giren ekonomi seçim gerilimleri ve Suriye gündemi ile yılın ilk yarısını oldukça zorlu bir süreç olarak geçirmişti. Yılın ikinci yarısına başlarken ise turizm sektöründen gelen güzel haberler ve Suriye sınırımızdaki terör sorunlarını çözmeye yönelik askeri operasyonların başarı ile sonuçlanması ekonomideki gidişatı da olumlu olarak etkilemiş ve merkez bankasının ciddi faiz indirimleri ile son çeyreğe girilirken 2020 yılı için daha iyimser bir tablo ortaya çıkmaya başlamıştır.

Yılın son günlerinde politika faizinin %12’ye indirilmesi özellikle finansman bulmakta zorlanan sanayiciler için ileriye dönük yatırımların hayata geçirilmesi için fırsat niteliğinde bir gelişmedir. Dolar kurundaki durgunluk ve iç piyasadaki canlanma 2020 yılının oldukça üretken bir yıl olarak geçeceğinin habercisi olabilir. Ayrıca önümüzdeki yıl için enflasyon hedefinin %5 olarak belirlenmesi de oldukça güzel bir haber olarak yorumlanabilir.

Politika faizindeki bu düşüşe en çok sevinen kesim ise kuşkusuz ev almak isteyen vatandaşlardır. Özellikle kira bedellerinin oldukça yüksek olduğu büyük şehirlerde yaşayanlar düşük taksitlerle kira öder gibi ev sahibi olabilmek için bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalılar. Konut fiyatlarının bu açıklamadan sonra yükselişe geçebileceği göz önüne alınırsa yeni ev alacaklar piyasa da iyi araştırma yapmadan ve güvenilir uzman emlakcılara danışmadan kesinlikle alım – satım yapmamalıdır.