Sanal Para Piyasası Giderek Yaygınlaşıyor

Sanal Para Piyasası

Toplam hacmi 120 milyar dolara ulaşan ve yıl başından bu yana en volatil varlıklar arasında yer alan sanal paralar, ihtişamını kaybeden altın ve ABD tahvillerinin yerini yavaş yavaş alıyor.

Bloomberg’e konuşan InvestFeed CEO’su Ron Chernesky, yatırımcıların piyasada sert bir düşüşün olması ihtimaline karşı riskleri dağıtmak için yatırımlarının bir bölümünü kripto paralara kaydırdığını söylüyor.  Chernesky’ye göre yatırımcıların bunu tercih etmelerinin sebebi sanal paraların diğer varlıklarla daha az bağlantılı olması.

Sanal Para Nedir ?

Dijital olarak sanal ortamda oluşturulmuş verilerden meydana gelen PARA birimi daha ayrıntılı açıklama için ELEKTRONİK PARA nedir konumuzu inceleyebilirsiniz ?

Son yedi ayda en fazla değer kazanan sanal para Bitcoin’in volatilitesinin ALTIN’dan 10 kat daha fazla olmasına rağmen, yatırımcının hâlen kripto parayı tercih etmesinin en önemli nedeni olarak bu para biriminin herhangi bir otorite ya da merkez bankasına bağlı olmaması. Yüksek enflasyonlu, para biriminin ve sermaye kontrollerinin zayıf kaldığı ülkelerde tasarrufların korunması için önemli bir araç.

Bitcoin Nedir ?

Sanal Para Birimleri içerisinde en çok bilineni olan BİTCOİN tamamen dijital ortamda üretilen ve kullanılan bir dijital para birimidir. Hiçbir ülke, kurum yada kuruluş tarafından kontrol edilmeyen bu para biriminin kontrolü tamamen sanal dünyadadır.  Bitcoin kazanmak (üretmek) için bilgisayarınıza bir şifreleme yazılımı kurmanız gerekiyor ve bu yazılım belli bir algoritmaya göre çalışarak sizin için bitcoin üretmeyi sağlıyor.

Örneğin, kendilerini ABD-Kuzey Kore arasında tırmanan nükleer silah tartışmasının ortasında bulan Güney Koreliler, “sığınak” olarak Bitcoin’den sonra en fazla değer kazanan Ethereum‘u tercih etmiş durumda. Söz konusu para birimi, tarihinde ikinci kez çarşamba günü Bitcoin’i de yüzde 60 oranında geçerek 2,6  milyar dolarlık hacme ulaştı. CoinMarketcap verilerine göre Kore Won’u ethereum toplam işlem hacminin yüzde 40’ını oluşturuyor.

Ethereum Nedir ?

Ethereum Bitcoin gibi dijital bir para birimidir, Bitcoinin çok tutulması ve kullanılması üzerine yeni dijital para girişimleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Dijital para girişimlerinin içinde Bitcoinden sonra en çok rağbet gören para birimi Ethereum’dur.

Yılbaşına 400 dolar seviyelerinde başlayan ve hafta içerisinde 3 bin 400 dolar seviyesini geçerek tarihi rekorunu kıran Bitcoin ise geçen hafta aşırı talebi daha rahat yönetebilmek için Bitcoin ve Bitcoin Cash olarak ikiye bölünmüştü.