100.000 TL ile Ne İş Yapılır.

100.000 TL yatırım ile kendi işini kurmak isteyen girişimciler için 2020 yılında ne gibi iş fırsatları olduğunu sizler için araştırdık.

Daha önce ticaret deneyiminiz yok ise bu parayla yapabileceğiniz en iyi iş bilindik bir markanın bayiliğini almak yada çevrenizde hazır kurulu düzeni olan bir dükkanı devir almaktır. Eğer ticaret ile uğraşmak istemiyorsanız kamyon veya kamyonet alarak taşımacılık işi ile de uğraşabilirsiniz.

Eğer yeriniz varsa ufak çaplı tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşarak kendi çapınızda iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu konuda mantar üretimi ve özel tavuk cinslerinin civcivlerini üretmek oldukça kazançlı olabilir. Ülkemizde az bilinen yada tıbbi amaçlı bitkilerin üretimi de size iyi gelirler sağlayabilir hatta bu bitkilerin yaygınlaşması ile tohum satışından milyonlar bile kazanabilirsiniz.

Bütçesine göre kendi işini yapmak isteyen girişimcilerimiz için rehber olması amacıyla hazırladığımız bu yazımız da her iş fikrinden ayrı ayrı bahsedemediğimiz için yapmayı düşündüğünüz iş ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve fikir almak için forum bölümümüzü ziyaret ederek konu açabilirsiniz.

1-) Hazır Kurulu Dükkan Devir Alarak Ticarete Başlamak

Ticarete ilk kez başlayacaklar için en iyi yok mevcut bir dükkanı devir alarak hazır kurulu düzeni devam ettirmektir. Ayrıca bu yolu tercih edenler için riskte daha az olacaktır işi yürütemediğiniz zaman dükkanınızı satışa çıkararak paranızı az bir kar yada zararla tekrar geri alabilirsiniz. Peki 100.000 TL bütçe ile nasıl bir dükkan alabilirsiniz şimdi bunları inceleyelim.

Bu bütçe ile alınabilecek dükkanların başında çevremizde en çok gördüğümüz dönerci, pideci ve çiğ köfteciler sayılabilir ayrıca bakkal ve küçük kafelerde bu bütçe ile rahatlıkla alınabilir. Kasaplık, Nalburluk, oto yıkama, emlak ofisi, Telefon alım – satım dükkanları gibi küçük işletmelerde bu bütçe ile alınabilir. Bayan girişimciler için küçük caddelerde butik, tuhafiye, lokanta, kuaför iyi bir seçim olabilir.

2-) Bayilik Alarak Ticarete Başlamak

Eğer bulunduğunuz çevre rekabet açısından oldukça müsait ve yapacağınız iş ile ilgili satış yapabileceğinize güveniyorsanız bilindik bir markanın bayiliğini alarak ticarete başlamak sizin için iyi bir tercih olabilir. Bayilik almak kuruluş aşamasında biraz dezavantajlı görünebilir ama işletmenizin sürekliliği, marka ve pazarlama desteği konusundaki avantajları satışlara başladıktan sonra ayakta kalmanız için oldukça hayati öneme sahip olabilir. Bu konuda en önemli etken çevrenizde yapacağınız iş ile ilgili talep olmasıdır. Yapacağınız işi seçmek için ise güncel firma kampanyalarını takip etmeniz yararınıza olacaktır.

3-) Üretim Yapmak Yoluyla Ticarete Başlamak

Kırsal kesimde yaşıyor ve kendi arazinizde yeni bir şeyler deneyerek ticaret yapmak istiyorsanız sizin için en iyi tercih az bilinen bitki ve hayvan türlerinin üretimini yapmak olacaktır. Yakın gelecekte altın çilek üretimi, mantar üretimi, solucan gübresi, çeşitli ırklardan keçi ve koyun yetiştiriciliği gibi girişimler oldukça başarılı oldular. Güzel ülkemizde 4 mevsimin her an yaşandığını düşünürsek bulunduğunuz coğrafyaya uygun ülkemizde az bilinen / bulunan kaliteli bir ürün yada hayvan türünü yetiştirmek size oldukça iyi kazançlar sağlayacaktır.

4-) Taşımacılık Yaparak Ticarete Başlamak

Fazla riske girmek istemiyorsanız ve fazla bir gelir beklentiniz de yok ise sadece kendi harçlığınızı çıkarmak için iş yapmak istiyorsanız kamyonet yada bir kamyon alarak şehir için taşımacılık işi ile ilgilenebilirsiniz. Eskiden olsa bu işten hiç para kazanamayabilirdiniz ama artık çeşitli belgelerin zorunlu olması bu işi yapanların sayısını ciddi biçimde azaltmış durumda sizlerde gerekli belgelerinizi tamamlayarak rahatlıkla bu işi yapabilirsiniz.