20/07/2017 Dünyadaki Önemli Ekonomik Veriler

TurkParasi.com ekibi olarak bu yazıyı 20 Temmuz tarihinin son saatlerinde yazıyoruz ancak olayın  ehemmiyeti gereği geç de olsa bugün açıklanan yaklaşık kırk gün geçerliliğini koruyacak olan Avrupa Merkez Bankası’nın(European Central Bank-ECB) para politikası kararlarını sizlerle paylaşmak istedik.

AVRUPA BİRLİĞİ(AB):Dünyanın en güçlü ekonomilerinin birçoğunu içerisinde bulunduran ve bu durumda ekonomik ve siyasal boyutta en güçlü aktörlerden biri olan AB’nin para politikalarını düzenleyen ECB bugün Faiz Oranı Kararı’nı açıkladı.

 

FAİZ ORANI KARARI:Ülkelerin merkez bankaları tarafından oluşturulan faiz oranı kararı enflasyonu yani paranın alım gücünü etkileyen etkenlerden birinin(faizin) ülkenin ekonomik durumuna bağlı olarak artırılması veya azaltılması kararıdır. ECB’nin bugünkü faiz oranı kararı beklentileri karşılayarak sabit tutuldu. ECB Politika faizini %0,00 , mevduat faizini %-0,40 ,marjinal fonlama faizini ise %0,25’te sabit tuttu. ECB 2016 yılının Ocak ayından bu yana faiz oranlarını sabit tutuyor. Faiz oranlarından en önemlisi olarak diğer faizleri de etkileyen politika faizinin sabit tutulması yani artmaması AB bankaları tarafından verilecek olan kredilerin faiz oranlarını düşürdüğü için(bu konuyu ileride daha kapsamlı işleyeceğiz) bankaların vermiş olduğu krediler kullanıcılar tarafından daha fazla kullanılacak ve ekonomi daha canlı bir görünüm kazanacaktır.

EURO bugün faiz oranlarının sabit tutulması kararından sonra USD,POUND,TL gibi güçlü ülke para birimleri karşısında ortalama %1 değer kazandı.