21/07/2017 Dünyadaki Önemli Ekonomik Veriler

KANADA: 21/07/2017 Cuma günü piyasalarda haftanın son günü olmasının da etkisiyle hareketsiz bir gün Ancak forexle ilgilenenler ve özellikle Kanada Dolarına yatırım yapanlar için gözler Kanada’da açıklanacak şu iki veride;

 

1)  ÇEKİRDEK TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ(TÜFE): Mal ve hizmet fiyatlarının tüketici tarafından alınan kısmının değişiminin göstergesi olan bu endeks Kanada Doları için önemli. TÜFE Haziran ayı için yüksek gelmesi halinde Kanada’da tüketiciler için hâlâ alım gücü var demektir ki bu da enflasyon düşük demektir. Çekirdek TÜFE ise gıda,enerji(akaryakıt,doğalgaz vb.) mortgage faiz bedelleri gibi değişkenlik oluşturabilecek etkenlerden arındırılarak oluşturulmuş yani enflasyon sepetinin en yalın göstergesi diyebiliriz. Tıpkı TÜFE gibi Çekirdek TÜFE endeksinin de artması halinde Kanada Dolarına olumlu etki edecektir.

 

2)ÇEKİRDEK PERAKENDE SATIŞLAR: Perakende Satışlar ülkede yapılan her türlü perakende satışların göstergesidir. Beklenenden yüksek değer çıkması Kanada Doları için olumlu bir etki oluşturacaktır. Çekirdek Perakende Satışlar endeksi ise otomobil fiyatlarının diğer perakende ürünlere göre çok daha yüksek olması ve mevsimsel olarak araç satışlarındaki oranların arasında büyük fark olması gibi etkenler sebebiyle daha yalın, daha doğru bir endeks elde edilmek istenmesiyle oluşturulmuş endekstir. Tıpkı Perakende Satışlar gibi Çekirdek Perakende Satışlar da ülke ekonomisinin canlılığını gösterdiğinden beklenenden yüksek bir endeks Kanada Doları üzerinde olumlu bir etki oluşturacaktır. Mayıs ayı Çekirdek Perakende Satışlar endeksi beklenenden çok daha iyi bir yükseliş yaparak %1,5 artmıştı. Haziran ayı beklentisi ise %0,3 civarındadır.