25/07/2017 Dünyadaki Önemli Ekonomik Veriler

ALMANYA : AB’nin ekonomik ve siyasal olarak lokomotifi konumundaki Almanya yarın yayınlanacak önemli bir veri ile dikkatle takip edilecek. Avrupa’nın en güçlü ekonomisi olan Almanya’da yayınlanacak olan veri dünyadaki küresel büyüme ve Avrupa piyasaları açısından da çok önemli. Pazartesi(dün)beklentileri karşılayamayan PMI endeksi EURO ve Almanya piyasalarını olumsuz etkilemişti. Şimdi gözler Salı gününe çevrildi.

 

İfo İş İklimi Endeksi : Almanya’da ki en önemli göstergelerden biri olan ifo iş iklimi endeksi imalat, inşaat, toptan ve perakende satışları hakkında Almanya merkezli yedi bin ve üzeri şirketin bir sonraki altı ay içerisindeki ekonomik ortamın(iklimin) nasıl olacağının tahminlerinin alınarak Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan endekstir. Tahmin diyoruz ancak sektörlerin önde gelen kurumlarının atacağı adımların öngörüsü bir bakıma ifo iş iklimi endeksi. Geçtiğimiz ay beklentilerin üzerine 115,1 olarak açıklanan endeks EURO ve Almanya piyasalarına olumlu etki etmişti. Bu ay için beklenti ise 114,9 olarak revize edildi.

 

 

ABD : 25/07/2017 Pazartesi günü Dünya’nın en güçlü ekonomisi olan ABD’den bir önemli veri dikkatle takip edilecek. DOLAR ve dolayısıyla ABD borsalarını yakından ilgilendiren yayınlanacak olan bu veri doların diğer ülke  para birimleri karşısında da olumlu veya olumsuz seyrini etkileyecek. Pazartesi(dün) açıklanan Mevcut Ev Satışları dolar ve ABD borsalarında aşağı yönlü etki etmişti. Tıpkı Almanya’da olduğu gibi bu ülke verileri için de gözler Salı gününe çevrildi.

 

Conference Board ABD Tüketici Güven Endeksi : Conference Board tarafından yayınlanan endekste ABD tüketici toplumunun önümüzdeki aylarda iş koşulları, istihdam ve kişinin yapacağı harcamalar gibi önemli başlıklar altında yapılan ankete verdiği yanıtların endeksidir. ABD tüketici güven endeksi son yılların en büyük yükselişlerini yaparak yaklaşık sekiz ay önce üzerine koyarak rekor yinelemişti. Tüketici güven endeksi artış gösteriyorsa ABD’de yaşayanlar deyim yerindeyse ileri ki aylarda paralarının bitmesinden korkmayarak yatırım yerine harcamayı tercih ediyor ve bu harcanan paralar ekonomiye canlılık katarak ABD ekonomisinde dolayısıyla dolar ve ABD borsalarında olumlu etki oluşturacak demektir. Geçen ay beklentilerin üzerine çıkan Tüketici Güven Endeksi 118,9 puan gelerek dolar ve ABD borsalarında olumlu etki oluşturmuştu. Bu ay ise beklentiler 116,5 olarak revize edildi.