27/07/2017 Dünyadaki Önemli Ekonomik Veriler

27/07/2017 Perşembe günü dünyada ve ülkemizde ekonominin seyrini değiştirecek veriler şöyle;

 

TÜRKİYE:Terör örgütleriyle içeride ve dışarıda mücadele verdiğimiz, Ortadoğu, Körfez ve bölgedeki sorunlar için her gün olağanüstü diplomasi trafiği yaşadığımız, Almanya ile siyasi boyutta iplerin kopma noktasına gelindiği  günlerdeyiz. Bu kadar soruna rağmen ekonomik olarak giderek büyüyen ülkemizde yarın açıklanacak verileri dikkatle takip edeceğiz.

 

 

Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranı : Ülkelerin merkez bankaları tarafından oluşturulan faiz oranı kararı enflasyonu yani paranın alım gücünü etkileyen etkenlerden birinin(faizin) ülkenin ekonomik durumuna bağlı olarak artırılması veya azaltılması kararıdır. TCMB’nin Perşembe günü faiz oranı kararı beklentileri geçen ay açıklanan rakamla aynı olarak %8,00 olarak yinelendi. TCMB Politika faizini geçen ay %8,00 de sabit tutarak ekonomik olarak işlerin iyiye gittiği ve faiz konusundaki sıkı duruşun sinyallerini bir kez daha vermişti. Faiz oranlarından en önemlisi olarak diğer faizleri de etkileyen politika faizinin sabit tutulması yani artmaması Türkiye’deki bankalar tarafından verilecek olan kredilerin faiz oranlarını düşürdüğü için(bu konuyu ileride daha kapsamlı işleyeceğiz) bankaların vermiş olduğu krediler kullanıcılar tarafından daha fazla kullanılacak ve ekonomi daha canlı bir görünüm kazanacaktır.

 

Gecelik Faiz Oranları : Bankaların TCMB ile aralarındaki gecelik olarak birbirlerine borç verme faizi olarak tanımlayabiliriz. Bankaların bankadan aldığı faize gecelik borçlanma faizi, bankalara uyguladığı faize ise gecelik borç verme faizi denir. Borç verme ve borç alma arasındaki fark ne kadar düşük olursa bu bankaların halka uyguladığı faizi düşürerek ekonomiye olumlu yansır. Tersi etki olumsuz bir ekonomik ortam oluşturur.  TCMB  gecelik borç verme faizi piyasanın beklentisi bu ay geçen ay ile açıklanan rakamla aynı %9,25 olarak yinelendi. Gecelik borç alma faizi ise yine geçen ay açıklanan rakamla aynı %7,25 olarak bekleniyor.