6 Adımda İnternet Üzerinden Sermayesiz Satış Yapmak

Para kazanmak istiyorsunuz ancak sermayeniz yok mu? Peki size sermayesiz iş fikirleri sunsak ne derdiniz? Sermayesiz işler ifadesi biraz tuhaf gelecek ama sermayeniz olmadan da satış yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere sermayesiz satış nasıl yapılır evde para nasıl kazanılır hakkında pratik ve kolay bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler güvenilir kaynaklardan ve bu konuda iş tecrübesi olan insanlardan yararlanılarak düzenlenmiştir.

1. İnternet üzerinden satış sıradan bir hal aldı

21. Yüzyılda alışveriş çılgınlığı sokaklardan caddelerden taşarak sanal ortama geçiş yaptı. içinde bulunduğumuz şu günlerde ise herkesin evlere kapanmış olması insanların internet üzerinden daha fazla alış veriş yapmasına vesile olmaktadır. Bu kadar talebin olduğu ortada olan bir gerçekken firmalar da doğal olarak internet üzerinden satışa yöneldi. Hatta dünyanın en çok kazanan ilk beş firmasının içerisinde internet üzerinden satış yapan bir firma var. İnternetten alışveriş yaptıran bir internet sitesinin dev petrol şirketlerini geride bıraktığını düşünürsek, alışveriş çılgınlığının ne kadar devasa boyutlarda olduğunu idrak edebiliriz sanırım.

Evet bu firma dünya devi amazon e-ticaret sitesi. Söz konusu İnternet girişimciliği olunca günümüzde bunun gibi birçok başarı öyküsü bulunmaktadır. Yani denenmiş; zararları, faydaları, eksikleri tecrübe edilmiş bir sektörden bahsediyoruz.

internetten satış

2. Satış kitleniz binler değil milyonlardır.

Bu olayı açıklamak gerekirse; İstanbul Sultan Ahmet civarında bir işyeri açtığınızı düşünün, turistik malzemeler satıyorsunuz. Satış yapabileceğiniz kitle turistler ve çevre semtlerdir. Çevre semtlere de satış yapabilmeniz için uzun bir süre kendinizi tanıtmak için uğraşmanız gerekmektedir. En iyi ihtimalle çevre yapsanız dahi İstanbul’un tamamında tanınmanız epey zaman alacaktır.

Bir de şu yoldan gidelim. Bu yol internet üzerinden satış yapmaktır. İnternet satışı sayesinde kendinizi daha geniş bir kitleye hitap ederken bulacaksınız. Siz Sultan Ahmet meydanında satış yaparken birden kendinizi tüm Türkiye’ye açık bir hale getiriyorsunuz.

Çanakkale’den Şırnak’a, Sinop’tan Mersin’e kadar her yere ürünlerinizi kargo yoluyla satabilirsiniz. Yani satış yapacağınız kitle sadece çevre ilçelerle değil belki Dünya’nın bir çok ülkesine ürünlerinizi gönderebileceksiniz. Müşteri potansiyeli en yüksek iş bu olsa gerek. Sayı tahmin edilemeyecek derecede çok.

3. Güvenli ve hızlı alışveriş, çoğu zamanda uygun fiyata alışveriş

internetten güvenli alış veriş

E_ticaret sitelerinde güvenlik konusu her zaman soru işareti olmuştur. Ancak firmalar bu sorunu üst düzey güvenlik önlemleri alarak başarmışlardır. İnternet üzerindeki alışverişlerin bazıları kapıda ödeme ve havale imkanı sunarken bazıları ise kredi kartı kullanımını zorunlu tutmaktadır.

Banka kartları üzerinden alışverişler nedeniyle en büyük sorumluluk bankanın güvenlik sistemine düşmektedir. Bankalar da bu konuda kırılması çok zor hatta imkansıza yakın bir seviyede sistem koruması sunmaktadır.

Bakalar bu konuda çok hassaslar. Hatta güvenlik sistemlerindeki açıkları bulmak için sürekli hackerlar çalıştırmaktadırlar ve açık bulan insanlara ödüller vermektedirler. Bu nedenle, İnternet alışverişleri güvenli mi? sorusu bizler rahatsız etmiyor.

Tam aksine artık ürün alırken online siteleri tercih etmek daha avantajlı çünkü aldığınız ürünler için 15 gün iade hakkınız bulunmakta ve almak istediğiniz ürünlerin bütün teknik detaylarını ürün sayfasında bulabilmektesiniz.

4. Sermayesiz Satış Para Kazanmak

İnternet üzerinden hangi ürünü satmanız gerektiğini bulmak çok ta zor değil. Bu kendi ürettiğiniz bir eşya da olabileceği gibi, başka bir mağazadan komisyon karşılığında satış yapabilirsiniz.

Eğer giyim veya gıda üzerinde bir mağazaya sahip iseniz yapmanız gereken elinizdeki ürünleri İnternete koymak ve satışa sunmaktır. Hayır benim sermayem yok diyorsanız bir arkadaşınızın veya anlaşma yapabileceğiniz başka bir mağaza veya firmanın ürünlerini komisyon ile alarak İnternet sitenizde yada ortak pazarlarda satabilirsiniz.

ortak pazarlar

Bu konuda en çok bilinen firmalar gittigidiyor, N11.com, trendyol.com, hepsiburada.com, amazon.com.tr, ipsizcambaz.com gibi ortak pazar siteleridir. Bu siteler üzerinden mağaza açarak ürünlerinizi satabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken sitenin sizleri yönlendireceği kategorilere ürün girişi yapmak ve gelen siparişleri hazırlayarak kargo ile müşterilere göndermektir.

Bir e-ticaret sitesine nasıl üye olunur öğrenmek isterseniz forum bölümünüzde konu açarak detaylı bilgi ve yardımı alabilirsiniz.

5. E-ticaret sitelerinde ürünümü nasıl satarım

e-ticaret

Yukarıdaki resimde bir e-ticaret sitesinde size ait bir ürünün satış süreci anlatılmaktadır. Sizler ürünlerinizi satışa hazırlama esnasında karşılaşacağınız problemler karşısında tüm sorunlarınız için, sitenizi danışma hattından yararlanabileceksiniz.

Bir ürününüz var ve nasıl satacağınızı bilmiyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken satış yaptığınız e-ticaret sitesinin satış destek hattına ulaşmak. Burada bir çok iletişim seçeneği vardır. E posta ile ulaşmak bazen en hızlı yol olmaktadır.

Burada sizlere satış yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Hatta bu konuda eğitici videolar bulunmaktadır. Danışma hattı sizleri bu videolara yönlendirecektir. Böylelikle kolay bir şekilde ürünlerinizi satabilirsiniz. Eğer bu konuda aklınıza takılan sorunlar varsa forum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

6. Özetlemek Gerekirse

internetten satış süreci

Bir ürün belirleyip bu ürünü anlaşma yaptığınız bir firmadan komisyon karşılında alarak e-ticaret sitenize veya başka bir sitedeki hesabınıza, o sitedeki destek hattından da yararlanarak ürününüzü yerleştiriyorsunuz. Müşteri site içerisinde ürünün özelliklerine bakarak alıp almamaya karar verecektir. Eğer ürününüzü almaya karar verdiyse site tarafından onaylanan satış sonucu ürün, müşterinin adresine gönderilmek suretiyle satış tamamlanır. 6. Maddedeki resim bu konuda görsel olarak da sizlere yardımcı olacaktır.

İnternet üzerinden satış yaparak hayatını kazanan bir çok insan bulunmaktadır. Sizlerde bu başarıyı yakalayabilirsiniz. İnternet üzerinden zengin olan insanların başarı hikayelerinin anlatıldığı videoları youtube de bulabilirsiniz. Eklemek veya sormak istediklerinizi forum kısmında yazabilirsiniz.