ABD | MART Ayı Tarım Dışı İstihdam Verisi ve ABD İşsizlik Oranı

ABD ekonomisi için önemli verilerden biri olan Tarım Dışı istihdam oranları açıklandı.

Her ay düzenli olarak açıklanan Tarım dışı istihdam verisi ABD için ekonomisinde işlerin yolunda gidip gitmediğini anlamak için çok önemli bir veridir.  Tarım dışı istihdam verisi, tarım sektörü hariç ülke çapında çalışan sigortalı bireylerin sayısını hesaplayarak bir önceki ay ile karşılaştırılmasına olanak sağlar. Bu sayede ABD ekonomi yöneticileri ekonomik durumun ne yöne gittiğini daha iyi anlayarak gerekli önlemleri alabiliyorlar.

Mart 2019 için açıklanan resmi Tarım Dışı İstihdam verisi 

Şubat  ayında açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinde 20 Bin gibi ABD için küçük sayılabilecek bir atış yaşanmıştır.  Raporda açıklanan rakamlar ABD ekonomisi için son derece önemli olup bu rakamların 197 Bin gibi bir artış yaşanması ve olumlu olması ayrıca global ekonomi içinde bir istikrar kaynağı olacaktır.

ABD Mart Ayı Tarım Dışı İstihdam Verisi : 197 Bin Olarak Açıklanmıştır.

ABD İşsizlik Rakamları Mart Ayı için Açıklandı.

Amerikan ekonomisi için önemli verilerden birisi de şüphesiz işsizlik oranı, geçtiğimiz şubat ayında %3,8 seviyelerinde açıklanan bu veri Mart ayında  ise 3,8% olarak açıklanmıştır.  Özellikle 2000’li yılların başında yaşanan küresel krizde aldığı önlemlerle istikrarlı bir ekonomik yapıya kavuşan ABD ekonomisi 2010 yılından itibaren her yıl sürekli olarak yeni istihdam alanları yaratarak işsizliği düşürmeyi başarıyor ki bu 8 yıllık kesintisiz bir başarı demek ve dünya da bu durumun pek örneği yok. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD yaşadığı global sorunlara, ticaret savaşlarına ve finansal zorluklara rağmen aldığı önlemler ile bu sorunların üstesinden gelmeyi sürekli başarıyor.

ABD Mart Ayı İşsizlik Oranı: %3.8 Olarak Açıklanmıştır. Ülke Genelindeki Toplam İşsiz Sayısı ise : 6,2 milyon olarak açıklanmıştır.

Açıklanan raporun ayrıntılarına baktığımızda ise sağlık sektörü ve mesleki hizmetlerde ciddi bir istihdam artışı yaşandığı görülüyor.

Büyük işçi grupları arasında

  • Yetişkin erkeklerin işsizlik oranları (Yüzde 3,6),
  • yetişkin kadınlar (yüzde 3,3),
  • gençler (yüzde 12,8),
  • Beyazlar (Yüzde 3,4),
  • Siyahlar (yüzde 6,7),
  • Asyalılar (yüzde 3,1)
  • Hispanikler ( ispanyol kökenliler) (Yüzde 4.7)

Ülke genelinde iş gücü katılım oranı ise %63 olmuştur. 27 hafta veya daha uzun süreli işsizlerin sayısı 1.3 milyon olurken bu grubun bütün işsizler arasındaki oranı %21,1 oldu. Part-time çalışan kişi sayısı ülke genelinde 4,5 milyon olarak açıklandı ve bu kişiler işsizlik rakamında görünmüyor. Sağlık sektörü, Mart ayında 49.000, son 12 ayda ise 398.000 kişiye iş imkanı sağladı. benzer şekilde Profesyonel ve teknik hizmetlerde istihdam Mart ayında 34.000 , son 12 ayda ise 311.000 arttı.

Motorlu araç ve parçalarının üretimini yapan işletmelerde ise istihdam kaybı 6000 kişi olarak açıklandı aslında bu küçük bir veri gibi görünse de amerikan ekonomisinin temel taşlarından olan Otomotiv endüstrisinin toparlanmak konusunda sorunlarının devam ettiğini gösteren büyük bir işaret olabilir.