Almanya Fabrika Siparişlerinde Düşüş Sürüyor

Alman endüstrisi için önemli bir veri kalemi olan Almanya Fabrika Siparişleri  son 2 yılın en düşük seviyesine gerileyerek alman ekonomisi için olumsuz sinyaller vermeye devam ediyor.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından her ay düzenli olarak açıklanan  Almanya fabrika siparişleri verisi  şubat ayı için -4,2% ile son 2 yılın en düşük seviyesine ulaştı.  Almanya’da üretim yapan büyük şirketlerin siparişleri baz alınarak ileride yapacakları üretim miktarını tahmin etmek ve ekonominin gidişatını belirlemek için yapılan bu çalışmadan elde edilen veriler alman ekonomisi için oldukça önemli olmakla birlikte Almanya’nın Avrupa’nın lokomotifi ve dünyanın en büyük 4. ekonomisi olması sebebiyle ayrıca küresel bir nitelikte taşımaktadır.

Son 6 ay içerisinde sürekli beklenenden kötü sonuçlar getiren bu veri alman ekonomisinin yavaşlamaya başladığının bir göstergesi olabilir. Daha kötüsü son günlerde ekonomi çevrelerinde dile getirilen global resesyon iddalarınıda kuvvetlendirir nitelikte bir sonuç ortaya çıkmıştır. İlerleyen dönemlerde yeni verilerin ne olacağı ve bu durumun devam etmesi halinde alman ekonomisi ve Avrupa birliği için nasıl sonuçlar doğuracak hep beraber bekleyip göreceğiz.