ALO 147 Kapatıldı Yeni Numara 444 0 632

Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi – MEBİM  tarafından eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla öğrenci, veli, öğretmen ve diğer bütün vatandaşlarımızdan gelen her türlü bilgi edinme, soru, talep, görüş, öneri, ihbar ve şikâyeti, etkin ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla 1 Mart 2012’de Van Erciş’te hizmete giren ALO 147 uygulaması yeni milli eğitim bakanı Ziya SELÇUK’un talimatıyla değiştirildi Yeni Numara 444 0 632.

 

Başta öğretmen ve öğrenciler olmak üzere bütün vatandaşlara açık olan ALO 147 hattının amacı isteyen herkesin ilgili kurumlar ile ilgili her türlü bilgiye kolayca ulaşabilmesiydi. Ama kurulduğu günden bu yana halk arasında ÖĞRETMEN ŞİKAYET HATTI olarak anılmaya başlanan ve bu amaçla kullanılan ALO 147 hattı yeni milli eğitim bakanı Ziya SELÇUK tarafından kapatılarak yerine daha kapsamlı hizmerler verebilecek 444 0 632 numaralı “Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi” hizmete alındı.

ALO 147 yerine hizmete alınan 444 0 632 (MEB) ile görevdeki öğretmenler, yer değiştirme işlemleri, maaşlar, ek ders ücretleri, mesleki  çalışmaları, eğitim ve öğretim ödeneği, özlük işlemleri, sosyal tesis ve lojman  kullanımı, yurt dışı görevlendirmeleri konularında telefon yoluyla istedikleri zaman ihtiyaçları olan bilgilere ulaşabilecekler. Öğretmen adayları ise başta ilk  atama işlemleri, kadro talepleri gibi önemli bilgileri 444 0 632 numaralı hat üzerinden gerçekleştirebilecekler.
Öğrenciler ise bu hat aracılığıyla kayıt şartları , sınav bilgileri , kayıt ve sınav ücretleri ,mezuniyet bilgileri, ders kitapları, sosyal etkinlikler, yurt ve burs bilgileri gibi konularda bu hat üzerinden bilgi alabilecekler. Öğrenci velileri ise bu hat ile çocuklarının eğitim durumları ve eğitim kurumları hakkında gerekli bilgilere ulaşabilecekler.
444 0 632 numaralı hattan ayrıca özel kurslara giden normal vatandaşlarda faydalanabilecek, günümüzde bir çok özel kursun hizmet verdiği düşünülürse özellikle bu konudaki bilgilendirmeler özel kursların denetimi ve yeterliliği konusunda son derece yerinde bir hizmet olmuş.