Artvin’de Yapılan Yusufeli Barajı Çok Yakında Tamamlanacak

Eyfel ile yarışan Yusufeli Barajı Hızla İlerliyor

Türkiye’nin en yüksek hidroelektrik barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nın inşaatı hızla ilerliyor. 8 ay önce başlanan inşaat çalışmalarından bu yana geçen kısa bir sürede 79 metre yüksekliğe ulaşan barajın toplam yüksekliğinin ise 275 metre olması planlanıyor, şimdiden görkemli bir görüntüye sahip olan barajın tamamlandığında ise sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı barajları arasına gireceği yetkililer tarafından dile getirilmektedir.

Dünyanın En Yüksek 3. Barajı Olacak

Artvin ili sınırları içerisinde yusufeli ilçesine çoruh nehri üzerinde İnşaatı devam eden baraj ile ilgili Devlet Su İşler (DSİ) genel müdürü bazı açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı’na yapılan açıklamalarda Mevlüt Aydın, inşaatın tamamlanmasıyla birlikte yüksekliğin 275 metreye ulaşacağını söyledi. Bu yükseklik dikkate alındığında çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye’nin en yükseği olacak olan Yusufeli, dünyanın ise en yüksek 4. Barajı olma unvanına kavuşacak.
Yüksekliği ile dikkatleri çeken barajın elektrik üretimi seviyesi de oldukça yüksektir. Yine Yüksel tarafından açıklamalara göre barajın kurulu gücünün 558 megavat, yıllık üretiminin ise 1 milyar 800 milyon kilovat saat olacağı belirtildi bu rakamlar üklemizin yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık binde 7’sine karşılık geliyor. 2 milyar 130 milyon m3 su tutma kapasitesine sahip olacak baraj bölgenin içme suyu ihtiyacının karşılanmasına da büyük katkı sağlayacak

Kaba inşaatın devam etmesinin yanında teknik işlemlerin de sürdüğünü bildiren DSİ genel müdürü, bu kapsamda elektro mekanik parçaların montajına başlandığını açıkladı. Bu sayede barajın faaliyete geçmesinin daha hızlı olabileceği söylenebilir. Günlük 6 bin metreküp beton dökülen barajın genişliği her geçen günü biraz daha genişlemektedir. Bundan dolayı beton döküm hızı da buna bağlı olarak arttırılıyor. Yakında bu hızın günlük 7-8 bin metreküp seviyelerine gelmesi bekleniyor. Şimdiye kadar 800 bin metreküp beton kullanılarak 79 metreye ulaşıldı. Baraj tamamlandığında kullanılan beton miktarının 4 milyon metreküpü aşması bekleniyor.

Yusufeli Barajı, Eyfel Kulesi ile Yarışıyor

Tamamlandığında 275 metre yüksekliğe sahip olacak olan baraj, Eyfel Kulesinden sadece 25 metre kısa olacak. Bu devasa yapının inşa edilmesi için kullanılan beton ile 10 bin konut inşa edilebilir ya da Artvin-Edirne arasında 13 metrelik beton yol yapılabilir. Bu özellikleri ile ne kadar büyük bir baraj olduğu daha net bir şekilde ortaya çıkacaktır.
Barajın tamamlanmasıyla birlikte 600 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak elektriği üreteceği belirtiliyor. Böylece ülke ekonomisi için burasının ciddi bir katkı sağlayacağı söylenebilir. Üstelik Çoruh nehrindeki risklerin azalması adına da önemli bir işlevi gerçekleştirecek. Ayrıca çoruh nehri üzerinde yer alan diğer 4 barajın üretim kapasitelerine de olumlu katkı yapacağı belirtilen yusufeli barajı’nın sözleşmede yer alan bitiş tarihi ise 19 Mayıs 2019 olarak görünmekte ama yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu tarihin gecikebileceğini göz ardı etmemek gerekiyor.