Bütçe Dengesi 2019 Haziran için Açıklandı

Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi Raporu Haziran 2019 yılı için açıklandı. Bütçe dengesi ne oldu. Merkezi Yönetim Bütçe dengesi ne kadar açık verdi.

Ekonomide toparlanma belirtilerinin görünmeye başladığı şu günlerde makro ekonomik göstergeler içerisinde önemli bir yere sahip olan bütçe dengesi açık rakamı 2019 yılı haziran ayında 12,1 milyar TL olarak açıklandı bu rakam geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık %60 daha düşük bir rakam, 2018 haziran ayında bütçe 25,6 Milyar TL açık vermişti. Merkezi yönetim bütçe açık rakamının azalması kamu harcamalarının da azalması anlamına geliyor. Kamu harcamaları azalırken ekonomide toparlanmanın devam etmesi ise son derece olumlu ve her kesim tarafından memnuniyetle karşılanan bir durum.

Merkezi yönetim bütçe açığının faiz dışı bölümü ise 7,7 Milyar TL olarak açıklandı. Faiz dışı açık rakamının 7,7 milyar TL olması, faiz harcamalarının arttığını gösteriyor. Bu gelişme ekonomi için olumsuz bir gelişmedir.

Cari fazla verdiğimiz bir dönemde merkezi yönetim bütçesinde oluşan bu toparlanma hükumet cephesinin elini kuvvetlendirecek ciddi bir gelişme olarak göze çarpıyor. Hükumet bu tabloyu ve ekonomik imkanları iyi kullanarak sanayi ve teknoloji yatırımlarını desteklemeye devam ederse uzun vadede hem ekonomi için hem de kendi siyasi hedefleri açısından büyük bir başarı sağlayabilir.

Soru: Merkezi yönetim bütçe dengesinde oluşan açık nasıl finanse ediliyor.

Cevap : çoğunluğu iç piyasa olmak üzere iç ve dış piyasadan borçlanarak, merkez bankasının döviz rezervleri kullanılarak, ( fazlası varsa ) net hata noksan kaleminden kaynaklar kullanılarak bu fark kapatılır.