Çipras Seçimi Neden Kaybetti?

2015 yılında büyük umutlarla göreve gelen Aleksis ÇİPRAS, 7 Temmuz 2019’da katıldığı seçimde 8 puan gibi ciddi bir farkla seçimi kaybetti.

Yunanistan’ın ekonomik olarak oldukça zorda olduğu bir dönemde refah söylemleri ile halkın büyük oranda desteğini alan ve 2015 yılında yapılan genel seçimlerden 1. parti olarak çıkan Aleksis ÇİPRAS, emeklilere Noel ikramiyesi, asgari ücrete zam, 1000 €’ya kadar gelir vergisinden muafiyet, konut kredilerinin bir bölümünü silme, sigorta sisteminde iyileştirme, erken emeklilik gibi vaatlerle görevine başlamıştı.

Seçildikten sadece bir kaç ay sonra ilk ciddi sınavına girmiş ve ülkesinin acil ödemesi gereken borç için Avrupa birliği ile masaya oturmuş ama kendisinden istenilen özelleştirme ve enerji sektöründe serbestleşme şartlarını uygun bulmayarak bu şartları ülkesinde referanduma götürmüştür. Referandum sonucu %60 hayır oyu çıkmış ve Yunanistan Avrupa birliği ile anlaşamamıştır. Bu durum Çipras görevde olduğu yıllar boyunca sürekli devam etmiştir. ve bu istekleri zaman içinde kabul etmek zorunda kalmıştır.

Ekonomik olarak bağımsız ve güçlü bir Yunanistan vaadiyle göreve gelip, Avrupa birliği ve kreditör kurumların isteklerinden taviz vermemeleri sebebiyle istediği dönüşümleri bir türlü gerçekleştiremeyen Çipras, bu durumu  “Denedim ama olmadı. Tosladığım duvarın bu denli sert olacağını tahmin edemedim” diyerek açıklamıştır.

Peki Aleksis ÇİPRAS’ın Seçimi Kaybetmesindeki Asıl Sorun Neydi?

Bu sorun aslında günümüz siyasetinin asıl sorunu diyebiliriz. Günümüzde dünya genelinde bütün siyasi partiler seçimi kazanmak için yapabileceklerinden çok daha fazla vaatler veriyorlar.

Çipras örneğinde ise bu durum daha vahim çünkü Yunanistan ekonomik olarak çok kötü durumda, sanayi ve üretim anlamında ülkede neredeyse hiç tesis yok. Durum bu kadar vahimken yunan lider seçimden önce halka maddi yardım anlamında bir çok vaatte bulundu ki bu vaatler 20 milyar euro’luk bir yükü Yunanistan ekonomisine yüklüyordu. Yunanistan ekonomisi mevcut durumu bile taşıyamazken yeni yükler ekonomiyi iyice kötü bir duruma soktu.

Bunun yanında Avrupa ile ters düşmesi sebebiyle finans kaynaklarına da erişimde sıkıntı yaşayan genç lider, kendisini iktidara taşıyan koşullar ve halk tarafından iktidardan indirildi.