Dolar Ne Kadar 5 Haziran 2019 Dolar Kuru Kaç Para

5 Haziran 2019 dolar kaç para 1 dolar kaç TL dolar kuru ne durumda güncel döviz bilgileri ve canlı kurlar ile günlük analiz ve yorumlar yazımızda

Dolar kuru son aylarda gelen kötü veriler sebebiyle yükselişteydi ama yapılan son açıklamalar ve gelen olumlu veriler ile Dolar kuru bir anda aşağı yönlü bir ivme yakalamış durumda. FED kaynaklı faiz indirimi beklentileri ise düşüş eğiliminin devam edeceğinin habercisi konumunda. Son birkaç ay içerisinde yükselen döviz kuru ve artan enflasyon sebebiyle yaşanan resesyon durumunun ekonomi üzerinde yarattığı olumsuz havanın etkisiyle bir çok işletme iftas etmiş yada konkordato başvurusunda bulunmuştu. Maliye bakanlığından yapılan açıklamalar ve ekonomi çevrelerinin beklentileri ise bu durumun kısa süre içerisinde tersine döneceği şeklindeydi.

Haziran ayı için açıklanan enflasyon ve cari açık rakamlarının ekonomi yönetiminin beklentileri ile paralel olması sebebiyle dolarda ani bir düşüş yaşanmaya başladı. Haziran ayına kadar 6 TL’nin biraz üzerinde seyreden dolar 6.08 TL – 6.15 TL seviyelerinde ciddi direnç göstermekteydi ama haziran ayının başında açıklanan mayıs verilerinin olumlu olması sonucu bir anda 6 TL’nin altına gerileyen dolar bayram haftasının da verdiği rehavetle 5.75 seviyelerine kadar geriledi.

Dolar’ın haziran ayındaki düşüşü eğer yeni bir siyasi kriz çıkmaz ve S400 ile ilgili ABD ile anlaşılan ortak komisyon tam anlamıyla işlevsellik kazanırsa hem ABD ile atlatılan siyasi krizin etkisi hem de rusya ile yapılan anlaşmaya gösterilen sadakat sebebiyle Türkiye için oldukça olumlu bir ekonomik güven ortamı oluşacağı kesin Yakın zamanda FED’in yapacağı bir faiz indirimi açıklaması ise Dolar’ın çok daha aşağı seviyelere inmesine neden olabilir.

GÜNCEL Dolar / TÜRK LİRASI Kuru

GÜNCEL EURO / TÜRK LİRASI Kuru

GÜNCEL TÜRK LİRASI / JAPON YENİ Kuru