Dolar Ne Kadar | Dolar Bu Hafta Ne Olur | 20 Mayıs 2019

İstanbul seçimlerinin tekrarlanması sebebiyle siyasi açıdan hareketli günler geçirdiğimiz şu günlerde Dolar kurunun bu gelişmelere bağlı oynaklığı piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yılın yarısını geride bıraktığımız şu günlerde Dolar / TL seviyesinin bu haftaya nasıl başladı. Bu hafta Doların gidişatını etkileyecek ne tür gelişmeler olacak. Dolar geçen hafta boyunca 6 lira seviyelerinde seyrederek geçirmiş ve son işlem gününde sakin bir seyir izleyerek 6 TL’nin hemen üzerinde bir kapanış gerçekleştirmiştir.

Bu hafta ise Dolar hafta başında açıklanacak önemli bir veri olmaması ve siyasi ortamın 19 mayıs kutlamaları sebebiyle bir nebzede olsa yumuşaması sebebiyle haftaya sakin bir başlangıç yapabilir. Ama Salı günü açıklanacak Tüketici Güveni rakamları ve Merkezi Hükumet Borç Stoku verilerinin beklentilerle uyumuna göre Dolar ve diğer yabancı para birimleri bir nebze düşüş yaşayabilirler. Zira geçen aylarda Amerika’dan gelen ekonomi verilerinin aşırı iyi olması ve Çin ile yaşanan gümrük gerilimleri ile Dolar hareketli bir seyir izlemişti. Bununla beraber perşembe günü açıklanacak Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni rakamları doların seyrini hafifte olsa değiştirebilir. Ayrıca yine perşembe günü Amerika’da açıklanacak bir çok veri bulunmakta ama bu rakamların geçen verilerden iyi olması pek beklenmiyor dolayısıyla aslında bu hafta Dolar için pek iyi geçmeyecek diyebiliriz. Haftanın son iş günü cuma ise ekonomi gündeminde pek ciddi bir gelişme yer almamakta, bununla beraber yaklaşan seçim tarihi ile beraber artacak gerilim Doların bu günlerde yeniden artmasına sebep olabilir.

Yatırım araçları içerisinde bu hafta Borsa İstanbul’un öne çıkması ise hiçte sürpriz olmaz, çünkü borsa endeksi geçen haftayı 87 bin seviyesinin altında kapatarak son yılların en kötü performanslarından birisine imza attı ama ülkenin içinde bulunduğu siyasi durum ve İran-ABD gerilimi ile yaşanan uluslararası baskıyı da göz önüne alsak bile borsanın bu kadar düşük olması beklentilerle orantılı bir durum değil. Yine aynı şekilde Dolar endeksi de geçen haftayı 97,852 seviyesi ile kapatarak  2019 yılı içindeki artış trendini devam ettiriyor. Ama bu performansta pek gerçekçi değil çünkü ABD ekonomisinden gelen özellikle borç yükü sinyalleri hiçte iyi değil ve ABD yönetimi bu durumu düzeltmek için sürekli gümrük vergisi silahını kullanması ne yazık ki kalıcı bir çözüm üretmiyor.

Uyarı : Burada yer alan bilgiler tamamen yazarın kendi bilgi birikimi ve tecrübeleri ile derlenmiş analizleridir Yatırım Tavsiyesi Değildir.