Düğün Takılarını Değerlendirme Yöntemleri Nelerdir

Düğün Takılarını Değerlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Kültürümüzde düğünler önemli bir yer tutmaktadır. Nitekim evlenen çiftlerin hayatlarını kolaylaştırmak adına çeşitli şekillerde maddi destek sağlanmaktadır. Bu bazen altın takı olurken bazen de nakit para yoluyla yapılmaktadır. Bu kapsamda özellikle düğünde takılan takılar, ileriye dönük değerlendirme aşamasında çiftler için önemli bir sorundur. Peki düğün takılarını değerlendirme yöntemleri nelerdir? Düğünde biriken altınlar nasıl değerlendirilmelidir, inceleyelim.

Düğün Takıları Nasıl Değerlendirilir?

Evli olanlar, henüz yeni evlenenler ya da yakın zamanda evlenecek olanlar, düğün takılarını değerlendirme yöntemleri konusunda dikkatli hareket etmelidir. Nitekim yanlış bir yatırım sonucunda altın takı birikimleriniz değer kaybedebilir ya da önemli bir kazançtan mahrum kalınabilir. Düğünde takılan altınlar hususunda çiftlerin genel kanısı, yastık altı olarak ifade edilen fiziki altın birikiminden yanadır. Fakat fiziki altın yatırımının kendine göre birtakım sakıncaları bulunmakla birlikte başka yöntemlerin de değerlendirmeye alınması gerekir. Genel olarak düğün takılarını değerlendirme yöntemleri 4 başlıkta incelenebilir;

  • Fiziki altın yatırımı yapmak
  • Nakte çevirmek
  • Banka altın hesabı açmak
  • Altın tahvili veya altın kira sertifikası almak

Düğün Takılarıyla Fiziki Altın Yatırımı Yapmak

Yukarıda da belirttiğimiz üzere evli olup düğün takılarını değerlendirmek isteyen çiftlerin ilk tercihi, evde altın biriktirmektir. Çok klasik bir yöntem olan yastık altı birikimi, beraberinde birçok dezavantajı barındırmaktadır. Bunların başında da güvenlik gelmektedir. Nitekim olası bir hırsızlık durumunda tüm altın birikimleriniz çalınabilir. Bunun haricinde fiziki altın birikimi, durağan bir yatırım aracıdır. Dolayısıyla altın fiyatları yükselmediği sürece kazanç elde etme imkanı yoktur. Bir diğer handikap da acil nakit ihtiyacı durumunda düğünde takılan altınlar arasından bozum yapma zorluğudur. Kuyumcularda altın bozdurmak istediğinizde nakit yokluğu nedeniyle işlem yapamayabilir, işlem yaptığınızda ise alış-satış farkı nedeniyle zarar edebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen tercihini fiziki altın yatırımından yana kullananlar, güvenlik problemini çözmek adına bankada kasa kiralayarak düğün takılarını değerlendirme yoluna gidebilir. Fakat ortalama 500 lirayı bulan yıllık kasa kiralama maliyetleri ek bir gider oluşturmaktadır.

Düğünde Biriken Takıları Nakte Çevirmek

Düğün takılarını değerlendirme yöntemleri arasında çok fazla tercih edilmese de biriken altınları ve takıları nakite dönüştürebilirsiniz. Özellikle banka mevduat faizlerinin yüksek olduğu bu dönemde nakde çevirdiğiniz birikiminizi bankaya atarak aylık faiz kazancı elde edebilirsiniz. Düğünde biriken altınları nakde çevirerek faize yatırma dışında dolar, borsa gibi yatırım araçlarını da kullanabilirsiniz fakat bu yatırım araçları çeşitli riskleri de beraberinde getirmektedir.

Altın Tahvili veya Altın Kira Sertifikası Almak

Geçen yıl bankalar tarafından piyasaya sürülen altın tahvilleri ve altın kira sertifikaları, hane halkı yatırımcılarının yastık altında biriktirdiği altın birikimlerini ekonomiye katmayı hedefliyordu. Bu sayede hem ekonomi canlanma imkanı buluyor hem de düğünde takılan takılar ve diğer altın birikimleri ile gelir elde edilebiliyor. Peki altın tahvili ve altın kira sertifikası ile nasıl kazanç elde ediliyor? Düğün takılarını değerlendirme maksadıyla altın tahvili veya altın kira sertifikası aldığınızda, elde edeceğiniz geliri çok kolay hesaplayabilirsiniz. Nitekim yatırım yaptığınız gram altın miktarı üzerinden yıllık %2,40 getiriye sahip oluyorsunuz. Örneğin 100 gr altın yatırdığınızda yıllık 2,4 gram gelir elde ediyorsunuz. Bunun yanı sıra gram altın fiyatları yükseldikçe birikiminiz de değerlenmeye devam ediyor.

Düğün Takılarını Banka Altın Hesabı ile Değerlendirmek

Düğün takılarını değerlendirme yöntemleri arasında giderek daha fazla tercih edilmeye başlanan banka altın hesabı, gerek esnekliği gerek sunduğu getiri ihtimali açısından önemli avantajlar içeriyor. Bankaların altın günleri vasıtasıyla düğünde biriken altınlarınızı bankaya götürerek, bir ekspertiz vasıtasıyla bu altınlarınızı 24 ayar gram altına çevirip banka altın hesabınıza yatırabilirsiniz. Banka altın hesabı ile elde edeceğiniz avantajları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;

→ Banka altın hesabı ile altın birikimlerinizi güvenli şekilde saklama imkanı elde edersiniz. Çalınma vb. durumlarla karşılaşmanız söz konusu olmaz.
→ Altın hesabı içerisinde yer alan altın birikimlerinizi isterseniz vadeli altın hesap ile değerlendirebilir isterseniz gram altın fiyatlarındaki değişimleri takip ederek al-sat şeklinde gelir elde edebilirsiniz.
→ Olası bir acil nakit ihtiyacı oluşması durumunda bankadaki gram altın hesabınızdan anında satış yaparak nakit elde edebilirsiniz.
→ Bankadaki gram altın alış-satış fiyatları arasındaki fark, kuyumculara göre daha az olduğu için zarar etme ihtimaliniz çok daha düşüktür.

Kerem DEMİR