E-Ticaret Siteleri için Yasal Zorunluluklar Nelerdir

E-Ticaret site açmak istiyorsanız şirket kurmak dahil uymak zorunda olduğunuz bir kaç yasal yükümlülük mevcut eğer bu yükümlülükleri yerine getirmeseniz çok ciddi cezalar ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıda yer alan başlıklarla ilgili daha detaylı bilgi ve yardım için forum bölümümüze konu açarak yardım isteyebilirsiniz.

İnternet üzerinden yayın yapan ticaret sitelerinin yaygınlaşması ve bu sitelerin hazır yazılımlarla kolayca açılabilmesi sebebiyle neredeyse isteyen herkes e-ticaret sitesi açabilmekte ve ama siteyi yönetmeyi ve ticari işlemleri tam bilmedikleri için hem kendileri maddi anlamda mağdur olmakta hem de alış veriş yapan insanları zor durumda bırakabilmektedirler.

Son yıllara sayıları iyice artan bu siteler ile ilgili yurt içinde ve yurt dışında AB genelinde çeşitli düzenlemeler yapılmaya başlandı.

1 – Şirket Kurma

Ticari faaliyette bulunmak isteyen herkes faaliyetlerini kayıt altına almalı ve vergilendirmelidir. Bu sebeple ilk önceliğiniz bir şirket kurmak olmalıdır. Bu konuda 3 tercihiniz olabilir. Bu süreç ile ilgili daha fazla bilgi almak için mutlaka bir muhasebeci ile görüşün.

  • Şahıs Firması : Kurulumu basit, kapatması kolaydır.
  • Limited Şirket : Kurulumu basit yönetimi biraz karmaşık kapatması yıllar alabilir.
  • Anonim Şirket : Limited şirket ile aynı

2 – Ticaret odasına kayıt

Ticari faaliyetlerinize başladıktan sonra kredi bulmak ve çeşitli finansal işlemler yapabilmek için gerekli kurumlara başvuruda bulunduğunuzda sizden ticari geçmişinizle ilgili döküm, kefil veya referans isteyebilirler. İşte bu konuda ticaret odasına veya meslek odalarına kayıt sizler için hayati öneme sahip olabilir.

Ticaret Odaları Listesi : https://www.tobb.org.tr/Sayfalar/TicaretOdalari.php

3 – Merkezi Sicil Sistemi Kayıt Olma

Şirket kuruluşunuzu yaptıktan sonra ticari faaliyetlerinizi yapabilmek için elektronik ortamda bilgilerinizin kayıtlı ve onaylı olması gerekmektedir. İşte bu amaçla kurulmuş olan mersis sistemi kayıt olmanız gereken adreslerden birisidir.

Bu adrese kayıt olarak ticari işletmeniz için benzersiz bir faaliyet numarası sahibi olacaksınız ( kimlik numaranız gibi ) ikinci olarak ise burada yer alan bilgilerinizle kamu kurum ve kuruluşlarına yaptığınız başvurularda işlerinizi daha hızlı tamamlayabileceksiniz. Aşağıda yer alan adresten kayıt ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

MERSİS Kayıt : https://mersis.gtb.gov.tr/

4 – Kep adresi alma

İnternet üzerinden ticari faaliyetlerde kayıtlı eelektronik posta adresi kullanımı zorunludur. Bu zorunluluğu amacı müşteri ve ticari partnerlerinizle kesintisiz iletişimi sağlamak ayrıca teblig için online bir adres belirlemektir. Kayıtlı Elektronik posta adresi sadece yetkili kuruluşlar tarafından yıllık ücret karşılığı firmalara sağlanan ornek@pttkep.gov.tr e-posta adresleridir.

Dikkat : KEP adresinize gönderilen ihtarnameler yasal olarak bildirilmiş sayılır ve bağlayıcılığı bulunmaktadır.

KEP alabileceğiniz adresler

5 – Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine Kayıt Olma

E-Ticaret sitelerinin faaliyetlerini denetlemek ve düzenlemek için özel olarak geliştirilen bu sistem ayrıca bilinçli tüketiciler için alış veriş yaptıkları sitelerin resmi bilgilerini kontrol edebilecekleri bir sorgulama adresi olarakta hizmet vermektedir.

ETBİS Kayıt : https://www.eticaret.gov.tr/

E-Ticaret sahipleri için bu adresin en önemli kısmı ise buraya vereceğiniz bilgiler ileride sizin isminizi kullanarak başkalarını dolandırmaya çalışanlara karşı delil niteliğinde olduğudur.

6 – E-Fatura Sistemine Kayıt Olma

Yukarıdaki maddelerin haricinde bu madde zorunlu değildir. Ama faaliyete başladıktan sonra işleriniz yoğunlaşmaya başladığında fatura ve irsaliye kesme derdi ile uğraşmamak ve verilerinizi muhasebecinize daha kolay ulaştırmak için bu sistemi mutlaka kullanmalısınız.

İnternet üzerinden sattığınız her ürünün yanında fatura veya irsaliyeli fatura veya irsaliye göndermek zorundasınız. Ama gidiş yada iade kargo sürecinde bu belgeler kaybolabiliyor ve bu durum her iki tarafı da oldukça sıkıntıya sokabiliyor. Ayrıca bu belgelerin kendi baskı maliyetleri gider kalemleriniz içinde ciddi yer tutabiliyor. Bu belgelerin yanlış kesilmesi ise sizi ve karşı tarafı maliye konularında büyük cezalar ile de karşı karşıya bırakabilir.

E-Fatura Kayıt : https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html

7 – Kişisel Verilerin Korunması Kanunun

Avrupa birliği ile uyum yasaları kapsamında bütün internet sitelerinin uygulaması gereken kişisel verileri koruma kanunu e-ticaret siteleri içinde zorunludur. Yani sitenizi ziyaret eden ve kayıt olan kullanıcılardan elde ettiğiniz verileri kullanırken son derece dikkatli olmanız gerekmektedir.

E-Ticaretin düzenlemesi ile ilgili mevzuat linkini ziyaret ederek cezai yaptırımlar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6563.pdf

Erol Erdoğan