Ekonomist Özgür DEMİRTAŞ Kimdir

Kemal Özgür DEMİRTAŞ, son yıllarda ülke ekonomisindeki sorunların belirginleşmesi ile sık sık ekranlarda görmeye başladığımız bu ekonomistin hayatı ve kariyer yolculuğu ile ilgili yazımız sizlerle…

Ekonomi denilince akla gelen ilk isimlerden birisi olan Özgür DEMİRTAŞ, lisans eğitimini elektrik-elektronik mühendisliği bölümünde tamamlamış olmasına rağmen, yüksek lisans seçimini ekonomi alanından yaparak kariyerini bu alanda şekillendirmiştir. Yüksek lisans eğitimini Amerika birleşik devletlerinde tamamlayan Özgür DEMİRTAŞ son derece iyi bir eğitimci Teknoloji, Tıp, Uzay konularına meraklı ve futuristik bir kişiliğe sahiptir. Sosyal medya platformlarından Twitter ve İnstagram’ı son derece aktif olarak kullanan ünlü ek

Ankara’da dünyaya gelen ve tam ismi Kemal Özgür Demirtaş olan ünlü ekonomistin ailesi ve çocukluğu hakkında pek fazla bilgiye sahip olmasakta merak edenler için şöyle devam edelim. İlkokulu Manisa’nın Salihli ilçesinde tamamlayan özgür bey ortaokul ve lise eğitimini ise İzmir de tamamlamıştır. Liseyi bitirdikten sonra girdiği üniversite sınavında kendi alanında ilk 50 öğrenci arasına girmeyi başararak Boğaziçi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliğini kazanmıştır.  Bu bölümü tamamladıktan sonra Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Boston College’de finans alanında yaptığı yüksek lisans çalışmalarını 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak 2003 yılında Baruch College City University of New York’ta Yardımcı Doçent unvanı ile akademik kariyerine adım atmıştır.

2004 yılında Finans bölümü içerisinde ve işletme Fakültesi içerisinde en iyi öğretim üyesi seçilmiştir . 2005 yılında ise tüm ana bilim dalları ve tüm fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek “Üstün Öğretim Madalyası’nı” Madison Square Garden’dan aldı. 2012 yılında New York University (NYU) Stern School of Business Finans Bölümünde en yüksek öğretim üyesi değerlendirmesini aldı.

Akademik kariyeri boyunca 30’dan fazla çalışması akademik dergilerde yayınlanmıştır. Dünyanın en önde gelen finans dergilerinde de yayınlanan bu çalışmalarla bir çok ödülde alan ekonomist Özgür DEMİRTAŞ’ın 1 adet kitap çalışması da elsevier tarafından basılmıştır. 

31 yaşında New York Şehir Üniversitesinde Doçent unvanı alan başarılı akademisyen ayrıca bu üniversitede yaptığı başarılı çalışmalar sayesinde TENÜR ( Ömrü boyunca üniversite bünyesinde çalışma) hakkı kazanmıştır.

 

2010 yılında Sabancı Üniversitesi’den İşletme Fakültesi Finans Kürsü Başkanlığı teklifi almıştır. 2012 yılında bu teklifi kabul ederek yeni görevine başlamıştır. Aynı yıl içerisinde 100 Bin EURO değerindeki Marie Curie Araştırma Fonunu almaya hak kazandı. 

Ünlü ekonomist Özgür DEMİRTAŞ ayrıca çeşitli gazete, dergi ve televizyonlarda etkinliklere katılmakta, Birçok üniversitede ekonomi ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumla ilgili seminerler vermektedir.

Ekonomist Özgür DEMİRTAŞ ve EŞİ
Özgür DEMİRTAŞ’ın Twitter Hesabından Bir Alıntı