FED’in Faiz Kararı Piyasalar için Neden Bu Kadar Önemli

FED’in yapacağı faiz açıklaması küresel anlamda ekonomilerde işlerin kötüye gitmeye başladığı bir dönemde son derece kritik bir önem arz etmekte, Peki ama FED’in faiz kararı neden bu kadar önemli?

FED’in faiz kararının dünya çapında önemli bir veri olmasının başlıca sebebi, bu kararın dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devleri’nde piyasada dolaşan para miktarını direkt olarak etkilemesidir.

Şöyleki: FED faiz arttırdığı zaman sermaye sahipleri paralarını piyasadan çekerek ABD tahvilleri, BONO, Vadeli mevduat gibi araçlara yönlendirmekteler. FED faiz indirdiğinde ise sermaye daha çok üretim ve hizmet sektörüne yatırım olarak yansımakta ve doğal olarak büyümeyi, istihdamı ve enflasyonu etkilemektedir.

FED’in bu kadar önemli bir kurum olmasının bir diğer sebebi ise ABD ekonomisinin dünyanın en büyük ekonomisi olmasıdır. ABD ekonomisi küresel bazda dünya ticaret hacminin % 25’ini tek başına oluşturmaktadır. Dünyanın her yerine mal satmakta ve bütün dünya da ABD’ye mal satmaya çalışmaktadır. Durum böyle olunca ABD ekonomisinde yaşanacak her değişiklik dünya ekonomisini de doğrudan etkilemektedir. İşte bu sebeple ABD ekonomisini doğrudan etkileyen FED’in verdiği kararlar dünya ekonomisi içinde oldukça hayati öneme sahip olmaktadır.

FED NEDİR: Amerika Merkez Bankası olarak anılan FED’in açılımı Federal Rezerv‘dir. 1913 yılında ABD’yi oluşturan eyaletlerin en büyük 12 bankası’nın birleşmesi ile oluşan FED Amerika piyasalarının ve ekonomisinin güvenli bir şekilde işlemesi ve büyümesi için faaliyet göstermektedir.

FED Faiz İndirirse Ne Olur?

FED Faiz indirirse bu Amerikan ekonomisine daha fazla nakit para gireceği anlamına gelir. Dolayısıyla dünya ekonomisine de daha fazla yatırım için sermaye sağlanmış olur. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için FED’in faiz indirimi kararı çok önemli çünkü yatırım çekmek konusunda oldukça sıkıntılı bir dönemdeyiz ve böyle bir ortamda ABD piyasalarından gelecek sıcak para ve yatırımlar bizim için kısa vadede can suyu niteliği taşımaktadır.

FED Faiz İndirmezse Ne Olur?

Kısa vade için bu durum sadece mevcut konumumuzu pekiştirir ve sermaye kaynaklı büyüme ile ilgili sıkıntılarımız devam eder. Döviz kurundaki yukarı yönlü hareket devam eder.

Uzun vadede ise bu durum bizim lehimize bir tabloya dönüşebilir. Döviz kurunun yüksek olması sebebiyle ithalatın azalmasıyla içinde bulunduğumuz ayda turizm gelirlerinin katkısıyla cari fazla vereceğimiz konuşulmakta, her ne kadar bu rakam az da olsa fazla fazladır ve bu para doğru yatırımlarda kullanılırsa ilerleyen dönemlerde Çin’in gösterdiği gibi bir büyüme potansiyelini yakalamamız hiçte zor değil ki bu durum aslında olması gerekendir.