GitHub Yazılımcılara Sponsor Olacak, Microsoft Oyuna Geri Dönecek

Geçen yıl Microsoft tarafından 7,5 milyar dolarlık rekor bir ücret ile satın alınan açık kaynak kodlu proje geliştirme platformu GitHub, bünyesindeki yazılımcıların projelerini daha iyi finansal koşullar altında geliştirebilmeleri için sponsorluk hizmetini duyurdu.

Bir çok projede olduğu gibi yazılım sektöründe de finansal koşullar projelerin geliştirilmesi için hayati öneme sahiptir. Pek bilinmez ama yazılım geliştiriciler de projeleri için çeşitli yazılım ve donanımlar için kaynak sağlamak zorundadırlar. Yazılım sektörünün başlıca gider kalemleri Program, Sunucu, Test Yazılımları, Yazılım Uzmanı, Altyapı ve Bağlantı giderleri gibi bir çok gider kalemi mevcuttur ve bunların finansmanı geliştirilen yazılım projesinin türüne göre çok ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

GitHub sponsor hizmetine başvurmak için ise öncelikle bir GitHub hesabınız olmalıdır. Hesap oluşturmak ve başvuru yapmak için yazının sonundaki linkleri kullanabilirsiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra aşağıda yer alan sponsor linkinden gerekli bilgileri doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra GitHub proje detaylarını ve verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu inceledikten sonra başvurunuzla ilgili olumlu / olumsuz bir dönüş yapacaktır.

 

GitHub’u satın alan Microsoft’un bu şekilde bir girişime yönelmesi teknoloji çevreleri tarafından, Facebook ve Google gibi yazılım devlerinin gerisinde kalan Microsoft’un bu açığı kapatmak için yeni bir çabası olarak değerlendirilmekte, Bu konuda daha önce Nokia’yı satın alarak kendi işletim sistemi windows mobile ile cep telefonu üretimine giren ama başarısız olan microsoft’un bu yeni girişimi ile doğru bakış açısını yakaladığını söylemek mümkün, Yakın zamanda IBM tarafından satın alınan RedHat’ta bu konuya olan bakış konusunda microsoft’a yol göstermiş olabilir. Bu girişimin nasıl bir sonuç vereceği ve GitHub’un ne tür projeleri destekleyeceği bu girişimin amacı hakkında ilerleyen dönemlerde daha ayrıntılı bilgi sağlayacaktır.

 

GitHub Sponsor Başvurusu Linki : https://github.com/sponsors