Global Resesyon | Gelişmiş Ekonomilerdeki Durgunluk Kalıcı Olabilir mi?

2018 yılında yaşadığımız kur felaketinden sonra gündemde sıkça konuşulmaya başlanan Resesyon kavramı, 2019 yılı itibariyle Global Resesyon olarak tekrar karşımızda.

Global resesyon kavramı aslında yeni bir konu değil, daha önceleri de karşımıza küresel kriz olarak geliyordu ama kriz çok geniş kapsamlı bir kavram olduğu için uzmanlar artık bu kavramı kullanmak yerine sorunu daha iyi ifade edebileceklerini düşündükleri bu ismi kullanıyorlar.

Global Resesyon Nedir.

Global Resesyon ya da Türkçesiyle Küresel Durgunluk. Dünya üzerindeki ekonomik faaliyetlerin yavaşlaması ya da kısıtlanması sonucu ortaya çıkan durumdur. Global resesyonu Kriz’den ayıran en önemli fark bu durgunluk yada kısıtlama bütün sektörlerde olmayabilir, sadece belli başlı birkaç sektörde de kendisini gösterebilir. Örneğin 2000’li yılların başında yaşadığımız küresel durgunluk aslında konut sektörüne sağlanan kaynakların geri dönüşünde yaşanan sorunlar sebebiyle FİNANS sisteminde oluşmuştur.

Neden Piyasalarda Global Resesyon Tedirginliği Var

2018 yılında gelişmekte ülkelerin büyümelerinde başlayan yavaşlama, finansal yapılarında yer alan sorunların çözülememesi, Suriye, Mısır ve sahra altı Afrika ülkelerdeki demokratik sorunların çözülememiş olması sebebiyle gerekli ekonomik atılımları yapamamaları, bunların üstüne patlayan Venezuela krizi, gibi sorunların üstüne birde dünyanın en büyük 2 ekonomisi olan Çin ve ABD’nin birbirlerini vergi silahı ile tehdit etmeleri sonucu küresel ekonominin işleyişi giderek zorlaşmaya başlamıştır. Bu durumu analiz eden ekonomi uzmanları ise bu şartlarda küresel ekonominin daha fazla dayanamayacağı ve ilerleyen dönemlerde bu durumun küresel bir durgunluğa dönüşebileceği konusunda yetkilileri uyaran açıklamalarda bulunmaktalar.

Global Resesyon Kavramını Kimler Savunuyor

Bu konuda açıklama yapmış en yetkili isimlerden birisi olan Moody’s ekonomi analisti Mark Zandi CNBC’ye yaptığı açıklamada ABD ile Çin arasında yaşanan gümrük ve vergi sorunun bir ticaret savaşına dönüşmesi korkusunun iş dünyasında kırılganlığa sebep olduğunu belirtiyor. Ülkemizde de ekonomi dünyasının önde gelen isimler bu konuyu sıklıkla gündeme getirmeye başladılar.