Google Arama Sonuçlarında Mobil Görünüme Öncelik Vereceğini Açıkladı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Google, artık arama sonuçlarını sıralarken mobil görünümü esas alacağını açıkladı.

Her gün internet üzerinde milyonlarca arama yaptığımız google arama sonuçlarını sıralarken eskiden masaüstü görünümü esas alarak işlem yapmaktaydı ama 28 Mayıs 2019 tarihinde resmi  ( https://webmasters.googleblog.com/ ) bloğundan yaptığı duyuru ile artık mobil görünümü varsayılan olarak esas alacağını ve sonuçlarda mobil uyumlu internet sitelerini daha üst sıralarda göstereceğini açıkladı.

Teknolojinin ve internet kullanım alışkanlıklarımızın değişmesi sonucu hayatımıza giren mobil cihazların kullanımı son yıllarda giderek artmakta ve insanlar artık bankacılık, alış – veriş, arama, izleme gibi bütün günlük işlemlerini mobil cihazlar üzerinden yapmaktalar. Google’da bu durumu göz önünde bulundurarak 2016 yılında yaptığı bir duyuru ile ilerleyen yıllarda arama sonuçlarında mobil uyumlu internet sitelerine öncelik vereceğini açıklamıştı.  Google arama sonuçlarını sıralarken internet sitelerinin kodlarına, içeriklerine, resimlerine, ve diğer bilmediğimiz bir sürü özelliğine bakar. Bu özellikler içerisinde arama terimleri ile alakalı içeriklerin durumuna göre de internet sitelerini arama sonuçlarında sıralar ama eskiden bu verileri internet sitelerinin masaüstü versiyonlarından alır ve arama sonuçlarının sıralamasını da buna göre yapardı. Yapılan son duyuru ile artık bu durum değişti ve artık mobil uyumlu web siteleri google arama sonuçlarında daha avantajlı bir konuma sahipler. Bu durumu daha net açıklamak gerekirse artık mobil uyumlu bir arayüzü olmayan web siteleri google aramalarında üst sıralarda hatta ilk sayfada yer alamayacaklar.

Peki Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Küçük ekranlara sahip akıllı telefonlarımızda Web Sitelerimizi daha rahat kullanılabilmemiz için görsel ve tipografik değişiklikler yapılmış internet siteleridir. Mobil uyumlu web siteleri normal web sitelerinden görünüm olarak farklı ancak aynı içeriği gösterecek ve aynı işlemleri yapacak şekilde ayarlanmış internet siteleridir. Mobil site ile mobil uygulama farklı şeylerdir.

Mobil Web Sitelerin Normal Sitelerden Farkları

Mobil sitelerdeki en önemli fark metin boyutlarının normal sitelerden daha büyük olmasıdır. küçük ekranlarda metinlerin daha iyi okunabilmesi için bu olmazsa olmazdır. Bir diğer önemli özellik ise mobil web sitelerinde daha az bölüm vardır ve bütün site tek blok halinde kullanıcının ekranında yer alır. Mobil cihazlarda internet kullanımı sınırlı olduğu için resim video gibi görsel öğelerin boyutlarının da daha küçük olması gerekmektedir.

Web Sitemin Mobil Uyumlu Olduğunu Nasıl Anlarım

Bu konuda kesin bir cevap istiyorsanız Google mobil uyumluluk sorgulama hizmetini kullanarak kesin bir şekilde sorunuza cevap bulabilirsiniz. Akıllı telefonunuz ile web sitenize girdiğinizde yukarıdaki özelliklerde tek blok halinde büyük yazı fontlarına sahip hızlı açılan bir web site ile karşılaşıyorsanız bu web sitenizin mobil uyumlu olduğu anlamına gelir. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için dijital ajansınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Web Site Mobil Uyumluluk Sorgulamak için Tıklayınız : Google Mobil

One thought on “Google Arama Sonuçlarında Mobil Görünüme Öncelik Vereceğini Açıkladı

Comments are closed.