Hesap İşletim Ücreti Danıştay Kararı İle Kesin Olarak Kaldırıldı

Bankaların, bankacılık işlemleri için müşterilerinden çeşitli adlar altında aldığı ücretler sık sık ülke gündeminde yer etmekte ve bir çoğu davalara konu olarak yasal süreçler sonunda iptal edilmekte. İşte bu konu Danıştay 15. dairesinin ” Hesap İşletim Ücreti ” ile ilgili verdiği İPTAL kararı ile tekrar ülke gündeminde kendisine yer edinmeye başladı.

Danıştay 15. Dairesi aldığı kararda tüketicilerden “hesap işletim ücreti” adı altında ücreti alınmasına yönelik hükmü oy birliğiyle iptal etti.

2014 yılında yürürlüğe giren ” Finansal Tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmeliği yine aynı yıl içerisinde Tüketici Sorunları Derneği ( TÜSODER ) yargı kurumlarına taşımış ve iptalini istemişti. Bu yönetmelik “tahsis ücreti, nakit avans ücreti, hesap işletim ücreti” v.b. benzer birkaç kalemi daha yasal olarak düzenlemekteydi. 29 Temmuz 2018 tarihinde Danıştay 15. Dairesi verdiği karar ile ” hesap işletim ücreti” alınmasını oy birliği ile iptal ederken diğer maddeler için ise bir yaptırım kararı vermedi. Ama bu karar yüksek yargı makamlarına taşınabilecek nitelikte.

“Tahsis ücreti”nin de iptali yönünde oy kullanan iki üye hakim karşı oy yazısında, “Kredi veren kuruluşların tüketicilerden aldığı tahsis ücretinin, gerek niteliği gerek unsurları gerekse haklı, makul ve belgelendirilebilen bir ücret olduğunun ortaya konulamadığı, yönetmeliğin ‘tahsis ücreti’ alınmasına ilişkin kısmında hukuka ve dayanağı yasal düzenlemeye uyarlık bulunmadığı ve düzenlemenin de iptal edilmesi gerektiği” görüşü sunuldu.

Bir çok tüketici birikimlerini değerlendirmek amacıyla bankalarda tutmakta, ve finansal işlemlerini bankalar üzerinden yapmakta ( havale, EFT, döviz alım – satım, hisse senedi alım – satım gibi ) ve bu işlemler için ayrı ayrı ücret ve vergileri işlem anında peşin olarak ödemektedirler. İşte danıştay 15. dairesi’de bu konuda karar alırken bu durumu göz önünde bulundurarak yapılan her işlemden ücret alınmasına rağmen ” hesap işletim ücreti ” olarak ayrıca bir ücretlendirme yapılamayacağına hükmederek bu isim altında ücret alınmasını engellemiştir.

 

Bu karar sonrası TÜSODER genel başkanı Deniz ÖNER tüketicilere çağrıda bulunarak bankalara dekontları ile başvuru yaparak ödedikleri ücretleri geri talep etmelerini istedi. Ayrıca davaya konu diğer işlem ücretleri içinde hukuki mücadelelerini devam ettiklerini belirtti.