İhracat Nasıl Yapılır Gerekli Belgeler ve Aşamaları

Globalleşen dünyada ihracat yapmak için neler yapmanız gerektiğini biliyormusunuz? Eğer bilmiyorsanız bu yazımızda sizler için gerekli kavramları basit bir şekilde anlatarak yolunuza ışık tutmaya çalışacağız.

Terim olarak yurt dışına ürün / hammadde satma işlemine verilen addır. İngilizce export olarak ifade edilir. Üretimini yapmış olduğunuz ürünleri yurt dışına satmak için gümrük bölgesinde sizlerden bazı ticari evraklar, ürün içeriği ile ilgili belgeler ve faturalar talep edilecektir. Bu belgeleri hazırlayarak ürünlerinizi kolayca başka ülkeye gönderebilirsiniz. Şimdi öncelikle sizlere ürünlerinizi yurt dışına çıkarabilmek için gerekli belgeleri açıklayarak başlayalım.

Fatura / invoice : Ürünün mali değerini belirten ve mali kurumlar tarafından esas olarak dikkate alınan vergi yükümlülüğü doğuran belgedir. Belli bir değeri aşan ürünlerde bu belgenin bulunması zorunludur.

Proforma Fatura : Bedelsiz numune yada düşük bedelli ürünlerde ürünün niteliğini açıklayıcı ve ürün bedelini gösterir belgedir. Fatura gibi düzenlenir ama alıcı ve satıcı haricinde mali kurumlar nezdinde bir yükümlülüğü yoktur. Yani bir nevi teklif belgesi yerine geçer.

Konşimento : Gönderinin kargo barkodu yerine geçen belgedir. Nasıl evinize gelen kargolar üzerlerinde bir adres etiketi ile geliyorsalar yurt dışına giden ürünlerde üzerlerinde bir konşimento ile giderler. Bu konşimento üzerinde yer alması gereken bilgiler gönderen adres, alıcı adres, fatura bilgisi, çıkış tarihi gibi bilgilerdir.

Dolaşım Belgeleri : A.TR – EUR1 – Menşe Şehadetnamesi, Bu belgenin amacı gönderinin hangi ülkeden hangi şartlar altında çıktığını açıklamaktır Bu belgeler gönderim yapacağınız ülkeye göre farklılık gösterebilir. Ama ürününüzün gümrük bölgelerinde rehin kalmaması için mutlaka bir dolaşım belgesi olması gerekmektedir.

Sigorta Belgeleri : Gönderdiğiniz ürünler için sigorta yaptırmanız zorunludur. Bu sigorta sadece sizin gönderiniz için değil yolculuk esnasında gönderinizin zarar verebileceği ürünleri de kapsamaktadır.

İhracat ile ilgili destek veren resmi kuruluşlar ve belge listeleri

· İGEME (İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi )
· KOSGEB (Küçük-Orta Ölçekli Sanayileri Geliştirme Başkanlığı )
· İKV (İktisadi Kalkınma Vakfı )
· TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği )
· TOSYÖV ( Türkiye Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı )
· DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ) İş Konseyleri
· TİKA (Dışişleri Bakanlığı- Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı )
· İhracatçı birlikleri

https://www.tim.org.tr/tr/ihracat-ihracat-rehberi-gerekli-belgeler.html

http://www.jtr.org.tr/tr/ihracat-ihracat-rehberi-ihracat-icin-gerekli-belgeler.html

http://www.oaib.org.tr/tr/bilgi-merkezi-ihracat-belgeleri-belgeler-ozet-ihracatta-hangi-belge-nereden-alinir.html

Yukarıda ihracat için bazı temel belgeleri sizler için listeledik ama bunlarla uğraşmak istemiyorsanız ve gönderi yoğunluğunuz fazla olacaksa yapmanız gereken iyi bir gümrük müşavirliği firması ile anlaşmaktır. Gönderi yoğunluğunuz az ise Ağırlık ve Fiyat tutarı gözetmeden UPS, DHL, FEDEX, TNT gibi kargo şirketleri ile anlaşabilirsiniz.

DİKKAT: Gümrük müşavirliği firması seçerken bağlı olduğunuz meslek odası yada iTO, ATO gibi büyük ve güvenilir kuruluşlardan danışmanlık almayı sakın unutmayın. Aksi takdirde ciddi mağduriyetler yaşayabilir ve malınızı gümrük bölgelerinde rehin bırakabilirsiniz.