Kış Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Uygun Fiyatlı Kış Lastiği Alma Rehberi

Binek otomobilinize kış lastiği almak için biraz fiyat araştırması yaptıysanız karşınıza aynı model lastikler için oldukça farklı fiyatlar çıktığını farketmişsinizdir. Kışlık lastik fiyatları arasında neden bu kadar fark olduğu ve kaliteli bir kış lastiği almak için ödemeniz gereken tutar hakkında biraz fikir sahibi olabilmeniz için piyasada iyi bir araştırma yaparak sizler için güzel bir yazı hazırladık, umarız işinize yarar ve aradığınız kaliteli kış lastiğini uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Lastik Üzerindeki Değerler Ne Anlama Geliyor?

Aracınız için kış lastiği alırken öncelikle aracınızın kullandığı doğru lastik ebadını belirlemeniz gerekir. Bunu ise aracınızda takılı olan lastiğin üzerinde yer alan değerleri okuyarak yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimde lastik üzerinde okumanız gereken değerlerin hangileri olduğu ve bu değerlerin ne anlama geldiğini bulabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgiler bir lastiğin tanımlanması için zorunlu değerler olmakla birlikte eğer şehir için kullanım yapıyorsanız hız indeksi ve yük kapasitesi değerleri sizin için fazla önemli olmayabilir. Sizin dikkat etmeniz gereken asıl değerler ilk dört değerdir. Bunlar lastiğin aracınıza fiziksel uyumu konusunda elzem olup lastik satın alırken bu değerleri öncelikle dikkate alınız.

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Detay!

Kış lastiği alırken sürüş güvenliğinizi etkileyecek dikkat etmeniz gereken 5 temel konu başlığı mevcuttur. Bu konulara dikkat etmeniz hem sizin için hemde trafikteki diğer araçlar için olmazsa olmazdır. Ayrıca kış lastiğinin yasal bir zorunluluk olduğu göz önünde bulundurulursa seçim yaparken bazı ibarelerin lastik üzerinde olması çok önemlidir.

 • Lastiğin üzerinde kış lastiği ibaresi mutlaka olmalıdır.
 • Lastikte yer alan dişlerin derinliği 5mm’den daha fazla olmalıdır.
 • Alacağınız lastik ebatları aracınız ile uyumlu olmalı ve üretici tarafından tavsiye edilen bir marka olmalıdır.
 • Lastik satın alınan yerde saklanma koşulları incelenmeli yada İnternet üzerinden satın alındıysa gelen lastiğin hamur kalitesi gözle kontrol edilmeli ve çatlak varsa lastik iade edilmelidir.
 • Lastik takılırken jant temizliği yaptırılmalı ve lastikler takılırken kaliteli yapıştırıcı malzemeler kullanılarak, sibop hava kaçak kontrolü yapılmalıdır. Aksi takdirde sıcaklık farkı sebebiyle lastikte deformasyonlar oluşabilmektedir.

Kış Lastiği Fiyatları Neden Çok Farklı ?

Aslında sadece kış lastiği değil bütün lastik fiyatları çok farklıdır. Hatta aynı markanın aynı model lastikleri bile piyasada çok farklı fiyatlara satılabiliyor. Bunun en temel sebebi ise üretim tarihleridir. Yani lastiklerinde aslında arabalar gibi modelleri vardır. Örneğin içinde bulunduğumuz 2020 yılında hala piyasada 2017 model lastikler satılabiliyor ki fiyat konusunda bu lastik modelleri 2020 modellere göre neredeyse yarı yarıya daha ucuzlar.

lastik modeli

Lastik üretim tarihi önemli olmakla birlikte eğer sadece şehir içi kullanım için alıyorsanız son 5 yıl içerisinde üretilmiş ve iyi koşullarda saklanmış lastikleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Lastik fiyatlarının farklı olmasının diğer sebeplerine gelecek olursak bunlar aslında piyasada her üründe karşımıza çıkan benzer sebeplerdir. Aşağıda bu fiyat farkına sebep olan bir kaç başlık sıralanmıştır. Lastik satın alırken bu koşulları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

 • Marka
 • Bayi
 • Rekabet
 • Kargo
 • İşçilik
 • Paketleme
 • Pazaryeri Komisyonları
 • Kredi kartı kampanyaları

Kış Lastiği Kaliteli ve Uygun Fiyata Nereden Alınır ?

Yukarıdaki fiyat farkı detayını göz önünde bulundurursak sizin için en iyi seçenek İnternet üzerinden kendi ürünlerini satan bayilere ait sitelerdir. Bu konuda çok sık alış veriş yapmadığınız için hangi mağazanın güvenilir olduğunu ilk başta anlamayabilirsiniz. Bu konuda size rehberlik etmesi için bir kaç detay paylaşalım. Öncelikle kış lastiği araması yaptığınızda ilk 2 sayfada REKLAMSIZ çıkan ve ortak pazar olmayan siteler sizin için en uygun sitelerdir.

Ayrıca ortak pazarlarda satış yapan iyi puana sahip satıcıların kendi sitelerinden yapacağınız alışverişlerde de iyi fiyat seçenekleri bulabilirsiniz. Eğer ortak pazar ve site fiyatları aynı ise biraz pazarlık bile yapabilirsiniz. Sonuçta ortak pazara komisyon ödemeyecekler ve bu oranı sizinle paylaşmaları son derece adil bir pazarlıktır.

Kış Lastiği Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Etmeliyim.

Kış lastiği alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik lastiği diş yapısı ve hamurudur. Diş yapısı karlı ve yağmurlu zeminlerde aracınızın yolda daha iyi hareket etmesini sağlar. Özellikle virajlı ve bozuk yollarda lastiğiniz de yer alan bu dişler kar ve su birikintilerini içine alarak lastik için bir tutunma alanı oluşturur böylelikle zemine temas etmemiş olsanız da temas ettiğiniz karlı ve sulu zeminin sürtünmesinden faydalanarak yola tutuşunuzu sağlayabilirsiniz.

Kış lastiği diş yapısı

Lastik hamur kalitesi ise esnekliği kontrol ederek zemine uygulanan dikey basıncın azami ölçüde kalmasını sağlar, özellikle düşük hızlarda lastiklerin üzerine binen yük maksimum olacağı için yanaklarda oluşacak basınç lastiğin alt bölümünde çökmeye sebep olarak lastiğin yol ile tutuşunu ciddi biçimde azaltacaktır.

Kış lastiği hamur

Kış Lastiği Alacaklara Tavsiyeler

Kış lastiği almak sadece bir yasal zorunluluk değil ayrıca hayati bir güvencedir. Bu sebeple lastik alırken özellikle kaliteli ürün satan yerlerden alışveriş yapmanız ve ortak pazarlarda satış yapan firmaları iyice incelemenizi öneririz. Eğer vaktiniz varsa satın alma işlemini yetkili bayilerden yaparak ürün kalitesini ve değişim işlemini yerinde takip etmeniz sizin için en iyisidir. Bu yol biraz daha pahallı olsa da işlemler sizin kontrolünüzde olduğu için içiniz daha rahat olacaktır.