Kredi Notu Nedir Piyasaları Nasıl Etkiler

Haberlerde sık sık duyduğumuz “” Türkiye‘nin kredi notunu BA1‘den BA2‘ye düşürüldü ve not görünümünü “negatif”ten “durağan”a çevirildi .”” şeklindeki açıklamaların ne anlama geldiğini ve bu açıklamaları yapan Fitch, Moody’s, Standart&Poors gibi kurluşların yapıları hakkında temel bilgileri bu yazımızda sizlere açıklayacağız.

Kredi Notu Uluslararası piyasalarda devletler ve bankalar, holdingler gibi büyük finansal kuruluşların kredibilitelerini yani para bulmalarını etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Kredi notu ne kadar iyi olursa o kadar düşük faizli ve yüksek miktarlarda kredi kullanılabilir. Kredi notunun kötü olması durumunda ise kredi kullanırken yüksek faizler ödenir. Kredi notunu etkileyen en önemli unsur genellikle finansal arayış içerisindeki kuruluşun içinde bulunduğu siyasi ortamdır.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nasıl Çalışır

Dünyanın en önemli kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s, Standart & Poors ve Fitch’dir. Bu kuruluşlar dünya genelindeki bütün devletler ve büyük finansal kuruluşların mali verilerini düzenli olarak inceleyerek nasıl bir durumda bulunduklarını ve ne kadar ödeme gücüne sahip olduklarını analiz ederek bir kredi notu belirlerler ve bu notları düzenli olarak kamuoyu ile paylaşırlar.

Kredi notu oluşturulurken Enflasyon, vergi gelirleri, kamu giderleri, sanayi üretim değerleri, tüketim değerleri, ithalat, ihracat, işsilik oranı, eğitim seviyesi, gibi MİKRO ve MAKRO veriler ve bu verilerin oranları dikkate alınarak ortaya bir mali tablo çıkartılır. Bu mali tablonun yapısında göre ülkelere kredi notları verilir. Ama bu not genel geçerliliği olan bir kavram olmayıp değişik finansman ihtiyaçları için finansal tablodaki belirli veriler dikkate alınmayabilir.

Örneğin: Son 5 yılda Vergi gelirleri kamu giderlerinden istikrarlı bir şekilde fazla olan ve  sürekli artış gösteren bir ülkenin altyapı için yapacağı harcamalara kredi bulması son derece kolaydır. Çünkü bu alana yapılacak yatırım mevcut değerleri pozitif yönde etkileyecek ve kredini geri dönüşünü kolaylaştıracaktır.

Uluslararası Kredi Notları Tablosu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türk Parası Finansal Ekonomi Haber Servisi