Şirket Kurmak için Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne Gitmek

Bürokratik işlemleri azaltmak ve bu işlemlerden kaynaklanan maliyetleri hem vatandaş hem de devlet yararına azaltmak için başlatılan TEK NOKTADAN HİZMET dönüşüm süreci kapsamında ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ artık sadece Ticaret Sicil Müdürlüklerinin belirlediği noktalarda kısa sürede şirket kurmak mümkün olacak.

9 Mart 2018 Tarihinde yürürlüğe giren “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u ile artık tekbir noktada dakikalar içerisinde şirket kurabileceksiniz. Daha önce şirket kuruluşu için vergi dairesi, noter, muhtarlık, banka gibi kurumları dolaşmak gerekiyordu. Bu kurumlarda her işlem için ayrı ayrı sıra bekleyen zaman kaybeden ayrıca gereksiz maliyetlere katlanan girişimciler yeni sistemde internet üzerinden gerçekleştirecekleri birkaç basit işlemin ardından ticaret sicil müdürlüklerinin belirlediği hizmet noktalarına giderek şirket kuruluşlarını yaparak faaliyetlerine başlayabilecekler.

Yeni sistemde Şirket Kuruluşu için Yapılması Gerekenler

Şirket kuruluş işlemleri  için ilk önce MERSİS ( Merkezi Sicil Kayıt sistemi ) internet sitesine kayıt olmanız gerekiyor daha sonra site içerisindeki menülerden istediğiniz şirket türünü seçtikten sonra sizden istenilen bilgileri girerek oluşturduğunuz şirket sözleşmesini kayıt ediyorsunuz. Bu basit işlemi yaptıktan sonra ticaret sicil müdürlüklerinin belirledikleri noktalara giderek MERSİS üzerinden beyan ettiğiniz bilgilerin doğru olması durumunda sicil görevlisinin size vereceği bir kaç basit belgeyi imzalayarak kuruluş işleminizi tamamlayabilirsiniz. Sicil müdürlüğünde şirket kuruluşu sırasında E-Devlet şifrenizin yanınızda olması gerekebilir. Yerleşim yeri belgesi ve Adli sicil belgesi ile ilgili sorgulamalar için E-Devlet şifrenizi mutlaka yanınızda bulundurunuz.

Şirketinizi kurduktan sonra ilerleyen süreçlerde internetin kolaylıklarından yararlanmaya devam edebilmek için işinize yarayabilecek birkaç hizmet daha var bunlar KEP ve E-İMZA

KEP Kayıtlı Elektronik Posta adresi, bu hizmeti kullanarak vergi, tebligat, hizmet duyurusu gibi tüzel kişiliğinizi ilgilendiren önemli hizmetlerle ilgili adresinizde beklemeden e-posta bildirimleri ile bu duyurulara anında ulaşabilirsiniz.

Bir diğer önemli hizmet ise E-İMZA bu hizmet ile gerçek hayattaki islak imza yerine internette kullanabileceğiniz bir sanal imza özelliğine sahip olabilirsiniz. Bu sanal imza ile şirketiniz ile ilgili işlemleri yaparken tekrar tekrar sicil müdürlüğüne gitmeden internet üzerinden bütün işlemlerinizi yapabileceksiniz.

Şirketinizin mali işleri yani ödeme gönderme – alma, vergi ödeme, fatura yatırma gibi işleri ise internet bankacılığı üzerinden yaparak zamandan büyük tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca şirket işlemlerinizi internet üzerinden yaparak bütün işlemlerinizi kayıt altına da almış olursunuz. Böylelikle evrak almama yada kaybetme gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. İşlem belgelerinize ulaşmak istediğinizde işlem yaptığınız kurum – banka sitesine giriş yaparak belge örneklerinizi indirebilirsiniz.