Sterlin 10 TL’yi Geçti Sırada EURO ve DOLAR Var

Ekonomik olarak sarsıntılı günler geçirdiğimiz şu dönemlerde sürekli ve şiddetli bir biçimde değer kaybeden Türk Parası İngiliz para birimi Sterlin karşısında tarihi bir mağlubiyet yaşayarak 1 Sterlin 10 TL bandını aştı.

Ekonomi haberleri sürekli Dolar ve EURO ile ilgili bilgiler verdiği için gündemde pek yer etmeyen İngiliz Sterlini Türk parası karşısında rekor düzeyde değer artışına bir yenisini ekleyerek 1 Sterlin 10 TL gibi bir değeri aşmış durumda, üstelik bu artışı açıklamak için dış ticaret açığı tezini de kullanamayız çünkü son yıllarda İngiltere ile yaptığımız alışverişlerde hep fazla veren biz olmuşuz. Bunu özellikle belirtmemizin bir diğer nedeni ise son günlerde dış ticaret dengesi sağlamak için bazı görüşlerde düşük kur politikası uyguladığımız iddia edilmekteydi ancak görülüyor ki durum hiç öyle değil. Tek ticaret yaptığımız ülke İngiltere değil ama Sterlin üzerinden bunu gerçekleştirdiğimiz tek ülke maalesef İngiltere, burada değeri belirleyen unsur ticaret hacmi ve dengesi değil ekonomilerin istikrarı ve güvenilirliğidir.

İngiliz sterlini dünyanın en değerli para birimlerinden birisi, bunun en önemli sebeplerinden birisi İngiliz ekonomisinin köklü geçmişi ve korumacı sağlam yapısıdır. Ülkenin ihtiyacı olan bütün ağır sanayi ürünleri ve teknolojik ihtiyaçlar ham maddelerine kadar ülkenin kendi sınırları içerisinde üretilmektedir. Bu durum hem kalıcı istihdam hem de vergilendirme açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Ülkemizde ise bilindiği üzere bir çok ürün dışarıdan ithal edilmekte ham madde üretimi ise oldukça sınırlı düzeydedir.

Sterlin Lady Diana

İngiliz sterlinin Türk Lirası karşısında bu kadar değerli olmasının bir diğer sebebi ise özellikle özel sektörün yurt dışına olan borçlarının bu ülkeye olmasıdır. Geçmiş yıllarda devlet yoluyla borçlanarak yaptığımız kamu harcamalarının yakın dönemde özel sektör yoluyla YAP -İŞLET – DEVRET modeli ile yapılması ve bu projelerin finansmanının bir bölümünün özel sektör tarafından dış piyasadan borçlanarak yapılması ki ülkemizde faaliyet gösteren HSBC ve ING Bank bu konuda başı çekmekteler.

Bir diğer konu ise komplo teorisi gibi dursa da aslında ciddi bir biçimde uygulanan SWAP atakları yoluyla Türk Lirası üzerinden oynanan finansal oyunlardır Bu yolla yapılan işlemlerin merkezi Londra olması ve kullanılan para biriminin de Sterlin olması sebebiyle yaşanan değer kayıplarının bir bölümünden de bu başlığı sorumlu tutabiliriz. Aslında bu yolla yapılan işlemler hem yerel hemde uluslararası yasalara uygun ama belli dönemlerde ve özellikle de yoğun hacimlerle yapıldığında bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri için hiçte iyi sonuçlar doğurmamaktadır.

Dış Ticaret Kaynak : http://www.mfa.gov.tr/birlesik-krallik-ekonomisi.tr.mfa

SWAP Oyunları Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/iste-turk-lirasina-yapilan-operasyonun-perde-arkasi-6207560

İngiltere Ekonomisi Analiz : http://www.uib.org.tr/tr/kbfile/ingiltere-ulke-raporu-msm-sektoru-acsndan