UBER Uygulamasına Erişim Yasağı Kalktı. Sarı Taksiler ile Çalışmaya Devam

UBER uygulaması yakın zamanda taksiciler ile krize neden olmuş ve mahkeme kararı ile erişimi engellenmişti. 2014 yılında Türkiye pazarına firen ve özel tasarıma sahip lüks araçlar ile yolcu transferi yapan firmaya hizmet veren binlerce girişimci ise bu süreçte ciddi maddi zararlara uğrayarak ortada kalmıştı. Faaliyette bulunduğu süre içerisinde 5 Milyona yakın kişi tarafından uygulaması indirilen UBER yaklaşık 15 Bin ticari araç sahibine gelir sağlamaktaydı.

Lüks araçlar ile özel yolcu taşımacılığı yapan firma özellikle 2018 ve 2019 yıllarında haksız rekabet ve kaçak taşımacılık suçlarıyla sürekli taksicilerin hedefinde yer alarak çeşitli protestolara maruz kalmaktaydı. Ayrıca faaliyet konusu ve bünyesinde çalıştırdığı araçlarla arasındaki mali ilişki ülkemizde yasal bir zemine sahip olmadığı için kazançları arttıkça maliye tarafından da daha fazla denetime tabi tutulmaya başlayan firma 2019 yılının sonlarında mahkeme kararı ile erişime engellenerek faaliyetleri durdurulmuştur. Bu karardan sonra kendi hukuki mücadelesini başlatan firma 2020 yılının sonlarında bu süreci kısmen de olsa zafer ile sonlandırarak SARI TAKSİLER ile faaliyetlerini yeniden başlatma hakkı kazanmıştır. Bundan sonraki süreçte taksicilerin bu duruma nasıl tepki vereceği ise şimdilik büyük bir muamma olarak önümüzde duruyor.

Uber vip taşımacılık uygulaması ile ilgili tecrübeli üyelerden bilgi almak ve sisteme girmek için gerekli bilgiyi forum bölümümüze üye olarak alabilirsiniz.