2020 yılında kendisine yeni bir dükkan açmak isteyenler için rehber olması amacıyla klavyeye aldığımız bu yazımızda kendi iş yerinizi açabilmeniz için sıfırdan neler gerektiği, hangi belgeler, hangi izinler gerekli ve bu işlemlerin maliyetleri nelerdir. Sizler için ayrıntılı bir şekilde inceledik. 

Aşağıda yer alan listedeki adımlar her işletme için zorunlu olan kuruluş ve faaliyet işlemleridir. Eğer Bir iş yeri açmayı düşünüyorsanız bu işlemleri mutlaka gerçekleştirmelisiniz.  Yazımızın devamında bu listede yer alan adımları ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Eğer bu konuda aklınıza takılan başka bir konu olursa yardım ve bilgi almak için forum bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Yazımızda dükkan açmak için gerekli belgeler ve maliyetleri güncel rakamlar üzerinden belirtilmiştir. Şunu unutmayın günümüzde dükkan açmak fazla maliyetli bir iş değildir maliyetli olan işi ayakta tutmaktır. Personel giderleri yasal vergiler, dükkan masrafları elektrik, su doğalgaz, internet, güvenlik, alarm, gibi sabit giderleri karşılamak için bulunduğunuz bölgeye göre her ay belirli bir ciro yapmanız gerekmektedir. Bu sebeple iş kurarken başlangıç maliyetlerine değil yapacağınız işten kazanacağınız parayı ön planda tutmanız işletmenizin devamlılığı için daha önemlidir.

Dükkan Açmak için İzlemeniz Gereken Yol

Şirket Kuruluşu için Gerekli Evraklar ve Maliyeti

Ticari bir faaliyete başlamadan önce ilk yapmanız gereken işlem vergi mükellefi olmak yani şirket kuruluşu yapmaktır. Bu sayede hem yapmış olduğunuz satışların vergisini kayıt altına alabileceksiniz. Hemde almış olduğunuz ürün ve hizmetler için fatura alarak giderlerinizi vergiden düşebileceksiniz. Günümüzde ticari faaliyet için en çok kullanılan 3 şirket türü vardır. Bunlardan birincisi ve yönetimi kolay olanı şahıs şirketidir Diğer ikisi ise hemen hemen aynı prosedürlere sahip olan limited şirket ve anonim şirkettir. 

Dükkan açmak basit bir işlem olduğu ve kısıtlı bir ticari faaliyet olduğu için şahıs şirketi yeterli olmaktadır bu sebeple biz yazımızda gerekli işlemleri şahıs şirketi için anlatacağız.

Şahıs Şirketi Kurulumu için Gerekli Evraklar ve Maliyetleri

Ücretli Olanlar
Ücretsiz Olanlar

Odalara Kayıt Olmak için Gerekli Evraklar ve Maliyeti

Ticari işlemlerde finansal destek bulmak ve işinizle ilgili teknik konularda rehberlik almak için faaliyet konunuz ile ilgili bir meslek odasına kayıt olmak ilerleyen dönemlerde size büyük fayda sağlayacaktır. Meslek ve esnaf odaları kendi içlerinde bazı özel belgeler isteseler de çoğunlukla aşağıdaki belgeler ortaktır. Bu belgelerin maliyetleri ise toplamda 20 TL’yi geçmemektedir ve bir çoğu ücretsizdir.

SGK Bağ-Kur Kaydı Yapmak için Gerekli Evraklar ve Maliyeti

SGK işe giriş bildirgesi

Şirket kuruluşunuzu yaptıktan sonra siz ve varsa çalışanlarınız otomatik olarak sigorta yükümlüsü olduğu için  en yakın SGK müdürlüğüne giderek sigorta girişinizi yaptırmanız gerekmektedir. Bu işlemleri normalde muhasebeciniz yerine getirecektir ama yine de gerekli işlemleri bilmeniz iyi olacaktır. Bağ-Kur girişi yapmak için EK-5 Sigortalı işe giriş bildirgesi doldurarak aşağıdaki belgelerle birlikte SGK müdürlüğüne vermeniz yeterlidir. Çalışanlarınız için ise her birisi için sigortalı bildirim belgesi ” SGK-003 sigortalı bildirim belgesi ” doldurulması yeterlidir. SGK açılışı yapmak için alacağınız belgeler için sadece fotokopi masrafı söz konusudur.

Ücretsiz Olanlar

Çalışma Ruhsatı Almak için Gerekli Evraklar ve Maliyeti

Gerekli şirket kuruluş işlemleri ve faaliyet belgelerini aldıktan sonra dükkanımızı açmak için geriye tek bir adım kalıyor o da tabelamızı  asmak ve belediyeye giderek çalışma ruhsatı başvurusunda bulunmak. Diğer adımlarda olduğu gibi bu adımda da her belediye kendisine göre özel belgeler isteyebiliyor ayrıca açacağınız dükkanın faaliyet konusuna göre de farklı izin türleri mevcut, mesela bakkal açacaksanız gıda ile ilgili saklama koşulları sebebiyle çeşitli izinler gerekebilir veya veteriner açacaksanız sağlık sebebiyle sıhhi gereklilikler göz önünde bulundurularak farklı izinler gerekecektir. Ama her durumda aşağıdaki belgeleri mutlaka hazırlamanız ve elinizin altında bulundurmanız gerekmektedir.

Sıhhi İşyerleri Ruhsat Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Şahıslar için
Şirketler için ilave olarak

Gayri Sıhhi İşyerleri Ruhsat Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Şahıslar için
Şirketler için ilave olarak

Umuma Açık İşyerleri Ruhsat Başvurusu için Gerekli Belgeler

Şahıslar için
Şirketler için ilave olarak

Burada yer alan belgelerin toplam maliyeti yaklaşık olarak 150 TL tutmaktadır ki bu maliyetin çoğu yangın tüpünden kaynaklanmaktadır. 6 KG’lik bir yangın tüpü ortalama 100 TL civarındadır. Belgeleri hazırladıktan sonra ilgili makamlara gidiş geliş içinde 100 TL harcadığınızı düşünürsek toplamda cebinizden çıkacak tutar 250 TL olacaktır. 

Kerem DEMİR