Halı Yıkama işi Para Kazandırır mı?

Kendi işini kurmak isteyenler için fazla sermaye gerektirmeden yapabilecekleri işlerden birisi de eğer çevreniz müsaitse halı yıkama işi olacaktır. Dükkan ve işçilik maliyeti son derece düşük olan bu işi yapabilmek için yaklaşık 100 bin TL sermaye olması yeterlidir.

Büyük şehirlerde sokaklarda halı yıkamanın yasaklanması ile oldukça rağbet görmeye başlayan halı yıkama fabrikaları çevresinde iyi bir müşteri kitlesi oluşturanlar için oldukça iyi bir gelir kaynağı olmuştur. Tam otomatik makinalarda yapılan yıkama işlemleri sayesinde oldukça kolay bir işleyişe sahip olan bu işi yapmak için en zor olan müşteri kazanmaktır. Bu konu ile ilgili merak ettiklerinizi sormak için forum bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Halı Yıkama Atölyesi Açmak için Gerekenler

 • Bu işi yapmak için ihtiyacınız olan ilk şey 100 – 200 metre kare düz giriş yada geniş bir girişi olan bodrum dükkan bulmaktır. ara sokaklarda müstakil binalarda rahatlıkla bulabileceğiniz bu dükkanın aylık kirası en fazla 2000 TL olacaktır.
 • Birer adet halı yıkama ve sıkma makinası başlangıç için size yeterli olacaktır. Tam otomatik halı yıkama makinaları ortalama 50 bin TL civarındadır. Halı sıkma makinaları ise 6 bin TL ile piyasada satılmaktadır. İkinci el ürünlere yönelmeniz durumunda başlangıç maliyetlerinizi çok daha aşağıya çekmeniz mümkündür.
 • Evlerden halıları toplamak ve dağıtmak için iş yerine de 1 adet panelvan minibüs bulunması gerekmekte taşınacak ürünler kırılacak dökülecek ürünler olmadığı için alacağınız aracın düşük model olması fazla sorun yaratmayacaktır.
 • Şirket kuruluşu olarak ise şahıs şirketi kurmanız yeterli olacaktır ki bunun içinde 2000 TL bir masrafı vardır. Yakınınızda yer alan bir muhasebeci ile anlaşarak işlemlerinizi kolaylıkla hallettirebilirsiniz.
 • Şirket kuruluş işlemlerini tamamladıktan sonra belediyeden iş yeri açma belgesi alarak faaliyete geçebilirsiniz. İşiniz gıda ile ilgili olmadığı için belediyedeki işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.
 • Yapacağınız işin boyutuna göre 1 yada 2 personel ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Personellerden birini ehliyet / SRC / Psikoteknik gibi belgelere sahip olması evlerden toplama ve dağıtım işleri için mutlaka gereklidir. sizinde belgeleriniz olabilir ama işin başında durmanız gerektiğinde sahada elemanlar olacağı için kenarda bulunsun.

Halı Yıkama Atölyesi Nasıl İşletilir

Bu işin işleyişi oldukça basittir. Evlerden halıları alacak, makinalarda yıkayacak, geniş ve temiz ortamda asarak kurutacaksınız daha sonra da aldığınız adrese teslim edeceksiniz. Bu döngüyü takip edebilmek için en iyi yol halıları aldığınız adreste etiketleme yapmaktır. Bu işte kullanacağınız etiketler oldukça dayanıklı olmalı ve halıya zarar vermeden takılıp sökülmelidir. Yada fotoğraflama yaparak takip edebilirsiniz ama her iki durumda da ürünleri karıştırmamak oldukça önemlidir.

Halı yıkama işindeki en büyük gider kalemi olan su için eğer yeriniz müsaitse kuyu açtırarak suyu çok düşük ücretle kullanabilirsiniz yada kullandığınız suyu tekrar arıtma yaparak kullanabilirsiniz. Ama mutlaka bir şekilde su giderinizi kısmaya bakın çünkü hem çevresel hem ekonomik olarak su gideri ciddi bir yük olacaktır.

Halı Yıkama Atölyesi Ne Kadar Para Kazandırır

Halı yıkama işinde ücret metre kare başına alınmaktadır bu yazı yayınlandığı tarih itibariyle 1 metre kare halı yıkama için istenen ücret ise en az 5 TL olarak uygulanmaktadır ama bu rakam halının cinsine göre artabilmektedir. Evlerde kullanılan halıların ortalama 10 metre kare olduğunu düşünürsek her bir halıyı 50 TL olarak hesap edebiliriz. Günde 30 evin halısını yıkarsanız 1500 TL kazanırsınız buda ayda 45 Bin TL ciro yapar.

 • 2 personel için 8 bin TL
 • Elektrik su için 13 bin TL
 • Dükkan Kirası 2 bin TL
 • Muhasebe ve vergi 2 bin TL
 • Araç giderleri 3 bin TL
 • Reklam gideri 2 bin TL
 • Toplam Gider 30 bin TL

Yukarıdaki hesap günümüzde halı yıkama işinde faaliyet gösteren bir çok işletme için ortalama bir rakamdır. Bu işi yapmak için zor olan iste reklam ve pazarlama işidir. Hali hazırda birçok semtte bu işi yapan firmalar olduğu için kendinize yer bulmak biraz zor olabilir ama gelişmekte olan semtlerde sahada iyi bir reklam çalışması ile kolayca müşteri toplayabilirsiniz.