İşlerim iyi gidiyor ve ben daha fazla kişiye ulaşmak istiyor daha fazla ürün satmak istiyorum sorusu artık aklınızda dolaşmaya başladıysa bunu nasıl yapacağınız ile ilgili bilinen en sağlam yöntemleri bu yazımızda sizler için sıraladık

İsinizi büyütmek için yapabileceğini en iyi iş doğru bir tanıtım çalışması yapmak yani reklam vermektir. Günümüzde bir çok kanal üzerinden çeşitli şekillerde reklam yapılabilmektedir. Bu kanallar arasından bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun olan bir veya bir kaç yolu birden doğru şekilde kullanmak satışlarınızı arttırabilir yada dükkanınızı daha fazla kişinin ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. 

işinizi büyütmek için ne gibi çalışmalar yapabileceğinizi anlattığımız bu yazımızda aşağıdaki başlıklar alfabetik olarak sıralanmıştır. işletmenizin bulunduğu yere ve faaliyet durumuna göre size en faydalı olacağını düşündüğünüz adımdan başlayabilirsiniz. daha fazla yardım ve uzman görüşü için forum bölümümüze konu açabilirsiniz.

İnternet Reklamları Yoluyla Tanıtım ve Satış Yapmak

Günümüzde insanlar neredeyse her an ellerinde telefon ile ilgilenmekte yada çalışırken bilgisayar ile uğraşmaktalar. Durum böyle olunca ticari faaliyetlerde giderek internet ortamına doğru kaymakta, Her yıl katlanarak artan e-ticaret buna en güzel örnek olabilir.

Peki ama siz işinizi internet üzerinden nasıl tanıtabilirsiniz. Bunun en kolay yolu google veya sosyal medya sitelerine reklam vermektir. Satış yaptığınız ürün veya bölge bazında reklam verebildiğiniz için direkt olarak müşteriye ulaşmanın ve satış yapmanın en etkili yolu sizin için bu olabilir. Özellikle piyasada az bulunan ürünlerin satışı yada bölgesel satış yapan firmalar için internet reklamları oldukça iyi bir potansiyel oluşturabilir. 

İnternete Nasıl Reklam Verebilirim

internet reklamları genellikle arama motorları üzerinden yayınlanmakta olup internette arama yapan kullanıcılara siz ve sizin gibi reklam verenlerin sitelerini yada iletişim bilgilerini üst sıralarda çıkararak insanlara daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Bunu yapmak için ise internet reklamı vermek istediğiniz platform üzerinden bir hesap açarak kolayca reklam verebilirsiniz. Google için GMail hesabınızın olması yeterlidir. yandex içinse yine sadece yandex mail hesabınızın olması yeterlidir. Hem google hemde yandex reklamlarını kullanmak için fazla bir bilgisayar bilgisine gerek yok her iki platformda da hazır ayarlar ile kolayca reklam verebilirsiniz.

Matbaa ve Promosyon Ürünleri ile Tanıtım Yapmak

Bölgesel olarak satış yapan bayi veya gıda satışı yapan firmalar için oldukça verimli olan bu yöntem ayrıca listemizdeki en uygun fiyatlı reklam seçeneğidir. Bu şekilde tanıtım yapmak için tek yapmanız gereken bir matbaacı ile anlaşarak kartvizit yada broşür bastırmaktır. 50 TL ile 500 TL arasında bir maliyet ile bastıracağınız bu materyalleri istediğiniz bölgede kendinizde dağıtabilirsiniz yada ufak bir ücret karşılığı birine de dağıttırabilirsiniz. 

Promosyon ürünleri ile tanıtım yapmak ise biraz daha maliyetli olsa da doğru ürün tercihi ile kalıcılığı çok yüksektir ve size uzun vadede müşteri getirme konusunda oldukça iyi bir performans sağlayacaktır. Mesela bir araba tamircisi müşterilerine birer anahtarlık hediye ederek onların ustaya ihtiyaçları olduğu anda kendisine ulaşmalarını kolaylaştırarak kolayca müşteri kazanmış olur.

Radyo ve Televizyon Reklamları ile Tanıtım Yapmak

Listemizdeki en maliyetli reklam seçeneği olmakla beraber etkisi ve akılda kalıcılığı en yüksek tanıtım aracı televizyon ya da radyo reklamlarıdır. Yerel televizyonlar ve radyolar aracılığıyla yapılan reklamlar ise nispeten daha uygundur ve hatta bölgesel reklam çalışmaları yapanlar için daha verimli olmaları da mümkündür.

Bu şekilde reklam vermek daha çok orta ölçekli ve bir üst sınıfa geçmek isteyen işletmeler için uygundur. Televizyon ve Radyolara reklam vermek için ise herhangi bir ajansla anlaşarak isteklerinize uygun bir çalışma ile izleyici karşısına çıkabilirsiniz. 

Reklam Panolarını Kiralayarak Dikkat Çekmek

Özellikle büyük şehirlerde her gün milyonlarca insanın kullandığı ana güzergahlardaki reklam panolarına reklam vermek hem uygun fiyatı hemde akılda kalıcılığı ile oldukça iyi bir reklam tercihidir. Görsel olması ve kolay uygulanabilirliği de ayrıca bir artıdır. Bu şekilde reklam verebilmek için bu panoları kiralayan şirketler ile iletişime geçerek aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık fiyat teklifi alabilirsiniz. Görsel tasarım konusunda ise çevrenizdeki herhangi bir tabelacı yada özalit merkezi sizlere yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Reklamları ve Promosyon ile Kitle Edinme

Gençlere yönelik bir reklam çalışması yapmayı düşünüyorsanız facebook, instagram,twitter sosyal medya reklamları tam size göre üstelik bir bakıma uygulanması da son derece kolaydır. Şöyle ki sosyal medya üzerinden 2 şekilde reklam verebilirsiniz. Birincisi direkt sosyal medya kuruluşu üzerinden işletme hesabı açarak bölge, yaş, cinsiyet gibi seçenekler üzerinden reklam verebilirsiniz. 

Sosyal medya üzerinden reklam vermenin ikinci ve kolay yolu ise fenomen hesaplara ödeme yaparak kendi hesabınızı tanıtmaktır. Bu yolla yapılan tanıtım çalışmaları daha odaklı olduğu gibi maliyet olarakta daha uygun olmaktadır. Ayrıca bu hesaplarla yapacağınız promosyon anlaşmaları ile reklamlarınızı daha etkin bir şekilde geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Kerem DEMİR