Okul Servis İşi Para Kazandırır mı?

Okul servis işi yapmayı düşünenler, kendi biriktirdiği sermayesi ile kendi işini yapmak isteyenler, piyasa koşulları ve güncel maliyetlerle bu işin size kaça mâl olacağı ve yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşacağınızı ayrıca aşağıdaki soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Okul servis işi yapmayı düşünüyorum. Ek gelir olarak 80 – 100 Bin TL’ye servis minibüsü alıp çalıştıracağım ama aklıma takılan sorular var.

1- Sıfır araç olarak sizce ne almalıyım?

2- Araştırmalarımda arabanın gerçek bayi fiyatı var birde araç döşeyenlerin elinde gene sıfır araç fiyatları var fark sizce nedir ?

3- İzlenecek yol nedir veya tecrübeli arkadaşların nasihatları nelerdir?

4- Bunun için ticari gereklilikler nelerdir, ne tür belgeler gerekir, hangi belgeli şoförler çalışabilir, bir şirket açmalı mıyız, açmalıysak onun gereklilikleri nelerdir

5 – Emekliyim okul servis işi yapabilirmiyim.

Okul servis işi aslında tam emeklilere göre bir iştir, çünkü BAĞKUR Primi ödemeyeceksiniz ki bu 2019 yılı için aylık yaklaşık 880TL’dir. Ayrıca emekli maaşınızın olduğunu da düşünürsek, işlerin iyi olmadığı zamanlarda yada servisin çıkardığı ekstra masraflarda kendinizi ayakta tutmanız daha kolay olacaktır. Hem emekli olarak gezmek ve seyahat etmek istediğinizde sadece kendiniz değil aileniz ve sevdiklerinizi de istediğiniz yere kolayca götürebilirsiniz. Gün içinde bir sürü boş vaktiniz olur evde torunlarınız ve çocuklarınızla ilgilenebilir yada arkadaşlarınıza oturup sohbet edebilirsiniz.

Okul Servis İşi Maliyetleri

  • Araç Fiyat Aralığı : 120 bin TL – 400 Bin TL Aralığında değişmektedir.
  • Döşeme Fiyatları : 20 Bin TL – 50 Bin TL Aralığında Değişmektedir.
  • Servis Taşımacılığı Kartı : 5500 TL Yıllık
  • Güzergah izin Belgesi : 100 TL Yıllık
  • L Plaka : 200 Bin TL – 300 Bin TL / Kiralama yoluna gidilebilir
  • Ehliyet : 1100 TL
  • SRC 2 Belgesi : 1000 TL
  • Psikoteknik Belgesi : 150 TL

Plakayı 5 bin TL’ye kiraladığınız varsayarak sıfırdan okul servis işi yapmak için cebinizden çıkacak maliyet yaklaşık 200 Bin TL civarındadır. İkinci el araç alarak hem sıfır araç maliyetini düşürebilir hem de döşeme maliyetlerinden kurtulabilirsiniz ama aracın eski olması alacağınız işin kalitesini ve gelirinizi de etkileyecektir.

Okul Servis işi Yaparak Ayda Ne kadar Kazanabilirim?

Sıfır servisler aylık Brüt 8 – 10 bin TL kazanabiliyorlar. Bu rakam brüt rakamdır. Masraflarınızı ve servis hostesi varsa onun maaşını düştükten sonra size kalan rakam aslında sizin şoförlük maaşınız olarak düşünülebilir. Burada geliri arttırmak için iyi bir muhasebeci bulmanız şart gelir-gider işlemlerinizi sizin lehinize doğru hesaplanabilmelidir.

Okul servis işi yapmak için şirket açmak istemiyorsanız o zaman bir tur şirketine kayıt olmanız ve o şirket üzerinden aracınızı o şirkete kiralayarak çalışmanız. Bu çalışma şeklinde muhasebe giderleriniz olmayacaktır. Ama şirketin size ne ödeme yapacağı ve ne kadar ödeme yapacağı belirsizdir. Anlaşma yaparken maddi konuları dikkatle incelemeli ve eğer içinize sinmeyen bir durum varsa kesinlikle çalışmaktan uzak durmalısınız.

Okul servisi işi ile ilgili daha fazla yorum almak veya tecrübeleriniz aktarmak için iletişim bölümünden bize ulaşabilir, yada yazı altında yorum olarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.