Oto yıkama işi nasıl yapılır ne kadar para kazandırır kurulum için neler gereklidir gibi konularda cevap arayanlar için rehber olması amacıyla hazırladığımız bu yazımızda aradığınız bütün cevapları bulabileceksiniz.

Çevremizde neredeyse her sokak başında gördüğümüz oto yıkama işletmeleri eskiden yaz aylarında daha çok çalışırlardı ama artık yaz kış farkı olmadan sürekli çalışmaktalar. ve her işletme de ortalama 5 kişi evine ekmek götürmektedir. Peki böyle bir oto yıkama işi kurmak için nereler gerekir ve ortalama bir oto yıkama işi size aylık ne kadar para kazandırır gelin hep beraber inceleyelim.

Oto Yıkama İşi Açmak için Neler Gerekli

Oto yıkama işi basit bir iş olduğu için başlangıç maliyetleri ve işçilik konusunda fazla bir gideriniz olmayacaktır. Bu işi yaparken en büyük masraf Su ve Elektrik giderleriniz olacaktır. Eğer yeriniz musait ise su için bir kuyu açtırabilirsiniz ki bu size başlangıç maliyeti olarak biraz yük getirebilir ama ilerleyen zamanlarda yapacağınız tasarruf size büyük kazanç sağlayacaktır.

Yukarıdaki masraflar başlangıç için gerekli temel gider kalemleridir. Yapmak istediğiniz işin boyutuna göre bu kalemlerde artış olabilir. Şimdi gelelim asıl konumuza iyi bir oto yıkama şirketi aylık kaç para kazanır ve ne kadar kar bırakır.

Oto Yıkama İşi Ne Kadar Kazandırır

Çevremizde bir çok yerde de gördüğümüz gibi oto yıkamalar için belirli bir ücret tablosu sabit olarak bulunmasa da yavaş yavaş örgütlenmeye başlayan bu meslek grubu fiyat konusunda da belirli bir çizgi yakalamış durumda. Aşağıdaki tabloda oto yıkama işi yapan işletmelerin uygulamış olduğu belli başlı hizmetler ve bu işler için almış olduğu ücretleri yaklaşık olarak görebilirsiniz.

Oto yıkama fiyat listesinde yer alan fiyatlar sektörde yer alan firmalar tarafından uygulanan taban fiyatlar olup hizmet verdiğiniz bölgeye göre daha fazla olabilir. Günlük yıkanan araç sayısı ise hafta içi ortalama 20, Hafta sonu ise 50 adet olmaktadır. Bir araç için ortalama gelir 30 TL olduğunu düşünürsek hafta içi günlük ciro 600 TL, hafta sonu ise günlük 1500 TL olmaktadır. Aylık olarak baktığımızda ise toplam ciro yaklaşık 25 Bin TL olmaktadır. 

Bu rakamlar göz önünde bulundurularak kaba bir hesap yapılırsa eleman maaşları ve iş yeri giderleri düşüldüğü zaman elinize minimum 5000 TL kalmaktadır. Bu para çok bir gelir değil ama işçi maaşları ve çalışma ortamları düşünüldüğünde kendi işinizin başında olmak ve kendi işinizi yapmak son derece cazip olabilir.

Erol Erdoğan