Altınoluk’ta Bulunan Audi A3 Araç’ın İBB’ye Ait Olduğu İddaası

Bu haberin içeriği 5 Temmuz 2019 Tarihinde CHP istanbul milletvekili Mahmut TANAL’ın twitter üzerinden paylaştığı ” İBB aracı altınolukta bir yazlıkta bulundu ” iddaası ile ilgilidir.

İstanbul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İMAMOĞLU seçim sürecinde özellikle üzerinde durduğu önemli konulardan birisi olan ISRAF ile ilgili, göreve başladıktan sonra ilk yaptığı işlerden birisi vakıflar ve yardım derneklerinin kullanımına tahsis edilmiş araçların tamamını geri çağırmak olmuştu.

İddaa: Bu kapsamda Çanakkale ili Altınoluk beldesinde yer alan bir yazlık sitede bulunan 34 BB **** plakalı Audi A3 marka araç ile ilgili CHP istanbul milletvekili Mahmut TANAL Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda aracın İstanbul büyükşehir belediyesine ait olabileceğini iddaa etmiş ve araştırılmasını istemiştir.

Sonuç: Altınolukta bulunan audi A3 marka araç ile ilgili istanbul büyükşehir belediyesi beyaz masa ekiplerince yapılan resmi açıklamada böyle bir aracın envanterlerinde bulunmadığı yönündedir. Yani Araç belediyenin değil bir özel kişinin aracıdır.

Yorum : Peki ne oldu o zaman İBB kartı o araçta ne arıyordu diyebilirsiniz, Bir çok kamu görevlisi trafikte rahat seyahat edebilmek ve kamu görevlisi olduğunu belli etmek amacıyla görev yapıkları kurumun kartını araçlarında taşırlar. Bu sayede özellikle trafik polisleri ve jandarmaların yaptıkları çevirmelerde kontrole girmeden geçiş yapabilirler. Kamu tesisleri ve otoparklardan yararlanabilirler.

Tavsiye: Trafikte üstünlük sağlamak için kullanılan ama trafikteki birçok vatandaşı rahatsız eden çakar sistemlerinin kaldırıldığı gibi bu kart kullanımı da minimum seviyeye indirilmeli ve sadece acil durumlarda hizmet verebilecek. Doktor, İtfaiye, Ambulans, Emniyet gibi kurumların önemli personellerine verilmelidir.

Kaynak 1 : https://twitter.com/MTanal/status/1147233578587217922

Kaynak 2 : https://twitter.com/ibbBeyazmasa/status/1147417716485173248