Arbitraj Nedir Nasıl Yapılır ?

Arbitraj Nedir : Döviz kurlarında bölgesel olarak oluşan fiyat farklılığını al-sat işlemlerinde kullanarak kar elde etmek anlamına gelir. Arbitraj işleminin en büyük özelliği günümüz koşullarında riskinin çok az olması ve kârının anlık elde edilmesidir. Arbitraj işlemini teknik olarak açıklamak gerekirse bir varlığın değerinin bütün piyasalarda eşit olması beklenir, yani 1 dolar = 0.5 euro ise 0.5 euro = 5 yuan ve 5 yuan = 1 dolar olmalı fakat çeşitli sebeplerle bu durum farklı etkenlerin etkisiyle geçersiz olabiliyor bu durumun oluşmasındaki ana etkenler günümüzde ticaretin globalleşmesi ve teknolojik imkanlarla hızlanması ayrıca oluşan ani ve yoğun taleplerle ortaya çıkan spekülatif fiyatlamalar sebebiyle bazen piyasalar arasında fiyat farkları oluşuyor bu farkı kullanarak ucuz piyasadan alınan varlık yüksek fiyata başka piyasada satılarak yapılan işlem ve elde edilen kazanç ise arbitraj olarak anılmaktadır.

Günümüzde genellikle yoğun talep oluşan piyasaların ihtiyaçlarını karşılarken yaşanan bu durum 2018 yılında ülkemizde de kendisini göstermiştir. Varlıklarını yurt dışına çıkarmak isteyen yatırımcıların döviz ihtiyacı piyasada aşırı talep oluşturmuş ve bu ortamdan çıkar sağlamak isteyen spekülatörler yurt dışından buldukları dövizi iç piyasada fahiş fiyata satarak kazanç sağlamışlardır.

  • Arbitraj ile para kazanmak, risksiz olmasına rağmen komisyon ve olası vergilerin mutlaka dikkate alınması gerekir. Bunlar dikkate alınmadığı takdirde, kar yerine zarar durumu ortaya çıkar. ve İstenmeyen yasal süreçler ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Yukarıda genel olarak tanımı verilen arbitraj, örnek üzerinde anlatıldığında daha net anlaşılacaktır. Örneğin 1 Euro’nun değeri Pekin’de 1,25 dolar, Londra’da ise 1,26 dolar olsun. Ayrıca buradan kar elde etmek için komisyon ya da diğer masrafların olmadığını da düşünelim. Elimizdeki dolar ile Pekin’den Euro alalım. 1.250 dolarımız ile 1.000 Euro alabiliriz. Daha sonra 1.000 Euro’yu Londra’da tekrar dolara çevirelim ve 1.260 dolarımız olacaktır. Sadece kısa birkaç dakika içinde 10 dolar kazanmış olduk. Yaptığımız bu işleme arbitraj denilir. Fakat piyasada buradaki gibi bir durumun oluşması neredeyse imkansızdır.

Arbitraj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde internet teknolojisinin gelişmesi ve piyasa koşullarını korumak isteyen hükumetler ve piyasa yapıcılar son teknoloji yazılımlar ile fiyat farkı oluşmaması için verileri anlık olarak takip etmektedirler ve bu yazılımlar sayesinde fark oluştuğu anda gerekli müdahaleleri yaparak piyasa koşullarının normale dönmesinin sağlamaktadırlar.
Yazımızın başında da açıkladığımız gibi arbitraj piyasalar arasında fiyat farkı oluştuğu anda al-sat yaparak kazanç sağlama yönetimidir. Ama dikkatli ve hızlı olunmazsa alınan önlemler neticesinde TERSte kalınarak zarar edilmesi de söz konusudur.