Ekrem imamoğlu’nun Maaşı Ne Kadar

İstanbul büyükşehir belediye başkanlığını kazanan Ekrem imamoğlu mazbatasını alarak resmi olarak görevine başladı. Seçim sürecinde yolsuzluk ve ısraf söylemleri ile öne çıkan ekrem imamoğlu ne kadar maaş alacak sosyal hakları neler hepsini sizler için inceledik.

Ekrem İmamoğlu’nun Maaşı Nasıl Belirleniyor

31 Mart seçimlerine yapılan itiraz sonucu 23 Haziran’da tekrarlanan seçimleri de kazanan Ekrem İMAMOĞLU göreve başladı. Muhalefet olarak sürekli akparti yöneticilerinin maaşlarını eleştiren CHP’nin adayı Ekrem İMAMOĞLU kaç para maaş alıyor hemen sizlere söyleyelim.

2020 Yılı için Güncelleme : Yeni yılda memur maaşlarına yapılan zamlarla birlikte belediye başkanlarının da maaşlarına zam gelmiş oldu. Memur maaşları için açıklanan yeni zam oranı %6,5 oldu. Dolayısıyla İstanbul belediye başkanı sayın Ekrem İmamoğlu’nun yeni maaşı 26,100 TL olmuştur.

İstanbul’un yeni patronu Ekrem İMAMOĞLU 24,500 TL NET maaş alacak. Belediye başkanlarının maaşı görev yaptıkları ilin, ilçenin nüfusuna göre değişmektedir. Nüfusu 2 milyon ve üzeri olan bölgelerde belediye başkanı maaşları 230 bin gösterge ile belirlenmektedir. Belediye başkanı ayrıca doğal olarak belediye encümen üyesi de olduğundan buradan da maaş gösterge rakamına 7500 puan eklenmektedir. Yani İstanbul büyük şehir belediye başkanının maaşı hesaplanırken 237500 gösterge rakamı kullanılacaktır. Belediye başkanlarının ve belediye meclis üyelerinin özlük haklarını düzenleyen yasa 5393 sayılı belediyeler kanunudur. Bu kanunu 39. Maddesinde gösterge rakamları açıkça yazmaktadır. Yani bir nevi memur statüsündeler ve memurlar gibi altı ayda bir maaşları ve özlük hakları iyileştirmektedir.

Yukarıdaki gösterge rakamı ve memur maaş katsayısının çarpımı ile brüt maaşı 31 bin TL olarak ortaya çıkan belediye başkanlarından %5 sigorta primi, %9 oranında maluliyet, yaşlılık, ölüm sigortası için prim kesilmektedir. Kalan tutar üzerinden yasal vergiler düşüldükten sonra NET maaş ortaya çıkmaktadır ki bu da 2019 yılı 1. dönem için yaklaşık 24,500 TL’ye denk gelmektedir.

Ekrem İmamoğlu’nun Sosyal Hakları ve Ek Ödemeler

Ekrem İMAMOĞLU’u maaş dışında ayrıca belediye başkanları için tanınmış bazı mali ve sosyal haklardan da doğal olarak yararlanabilecektir. Bunların başında HUZUR ödeneği gelmektedir. Belediye meclisi veya komisyonlarda katıldığı her toplantı için huzur ödemesi alacaktır. Huzur ödeneği için alacağı rakam aylık brüt ödeneğinin günlük rakamının üçte birini geçemez yani kaba hesapla aylık brüt maaşının 30 bin TL olduğunu düşünürsek günlüğü bin TL yapar. 1000/3 = 300 TL yani katıldığı her toplantı için ayrıca 300TL ödeme alacaktır.

Belediye başkanları devlet görevlileri olduğu için doğal olarak devletin sağladığı bütün sosyal ve mali yardımlardan da yararlanabilmektedirler. Bu yardımların başlıcaları şunlardır.

  • Aile Yardımı
  • Doğum Yardımı
  • Ölüm Yardımı
  • Tedavi Yardımı
  • Yiyecek Yardımı
  • Konut Hakkı

İlgili mevzuat : https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5393.pdf

İlgili Rehber : Belediye Başkanlarının Mali ve Sosyal Hakları

Resmi Kaynaklar